Wydawnictwo Ossolineum - premiera!

Obrazek artykułu
14 marca Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie Rebeliancka energia cyganerii artystycznej – dyskusja z udziałem Dominiki Skiby i Piotra Rudzkiego.
Promocja Cyganerii artystycznej i cyganowania w romantycznej Warszawie Dominiki Skiby

Rozpoczynając polowania na obszarze tematów romantycznych, badacz-tropiciel winien czasami wtargnąć na dawno zapomniane tereny i uchwycić zagrożoną badawczym wyginięciem zwierzynę. Takim ginącym gatunkiem, ukrytym w ciemnej gęstwinie, jest zjawisko Cyganerii Warszawskiej – poszarzała plama, o którą od dawna żaden historyk nie zapragnął zawalczyć śmiałą syntezą i odkrywczym przewartościowaniem.
(fragment)

Jak to się czyta! Ta proza smakuje – urokiem dawnego, a dziś zarzuconego niestety sposobu pisania, łączącego naukowy rygor i pisarską swobodę i swadę. 
                                                                                                                                                                                                                                                  Arkadiusz Bagłajewsk


"
Autorka książki Cyganeria artystyczna i cyganowanie w romantycznej Warszawie, Dominika Skiba, upomina się o pierwszą polską bohemę artystyczną. Niezwykle barwnie i zajmująco opowiada o postaciach takich, jak Seweryn Filleborn, Roman Zmorski, Seweryn Sierpiński, Włodzimierz Wolski czy Józef Dziekoński. Bohaterowie książki Skiby gardzili mieszczańskim życiem, przesiadywali na nadwiślańskim brzegu, żyli w świadomości sobie współczesnych dzięki skandalikom obyczajowym i niezgodzie na przedlistopadową rolę poety i poezji. Tworzyli inne, mniej znane oblicze polskiego romantyzmu: epigońskiego, ale jednak świeżego, programowo walczącego Mickiewiczowskim kanonem. Warto tych poetów-wagabundów poznać!


Premiera książki stanowi jednocześnie otwarcie nowej serii Wydawnictwa Ossolineum, Na Jeden Temat, w której ukazywać się będą książki w przystępnej formie mówiące o mniej znanych zjawiskach z historii polskiej kultury.

14 marca Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie Rebeliancka energia cyganerii artystycznejw którym dr Piotr Rudzki oraz Dominika Skiba – autorka książki Cyganeria artystyczna i cyganowanie w romantycznej Warszawie – rozmawiać będą o zapomnianym dziś obliczu polskiego romantyzmu, a także o performatywnym charakterze międzypowstaniowej bohemy artystycznej i o jej wpływie na tworzenie się nowej (nowoczesnej?) rzeczywistości literackiej.

Wtorek, 14 marca 2017 roku, godz. 17.00, Rebeliancka energia cyganerii artystycznej – dyskusja z udziałem Dominiki Skiby i Piotra Rudzkiego.
               Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.Kamienica pod Złotym Słońcem, Rynek 6, Wrocław


Wstęp wolny.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku