Share

Ilustracje do książek Stefana Żeromskiego - Kielce

Od: 26-02-2019 do: 31-08-2019
Event image
Od 26 lutego do 31 sierpnia w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, które jest oddziałem miejscowego Muzeum Narodowego, prezentowana będzie wystawa „Między słowem a obrazem. Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego”.

Wystawa pokazywać będzie bogate zbiory ilustracji, jakie wykonali do utworów Stefana Żeromskiego znani rysownicy i malarze, m.in. Jan Marcin Szancer – zwany królem ilustracji, Władysław Skoczylas – twórca polskiej szkoły drzeworytu, Krzysztof Henisz – współtwórca projektu zwanego eksperymentem łysogórskim, Szymon Kobyliński – jeden z prekursorów polskiego komiksu, a także Henryk Papiernik, Antoni Uniechowski czy Monika Żeromska – malarka, córka pisarza.


Wystawa to próba odpowiedzi na pytania dotyczące współistnienia obrazu i słowa. Ilustracja jest efektem filtracji świata przedstawionego przez wrażliwość malarza. Nie jest więc precyzyjnym komunikatem czy wskazówką do odczytania sensu dzieła. Jej zadaniem jest wywoływanie pewnych stanów uczuciowych, a przez to wzmacnianie działania utworu.

Istnieje jednak grono odbiorców literatury uważających, podobnie jak Monika Żeromska, że „ilustracja to jest wtrącanie się w cudzą wyobraźnię, co jest brutalne, i skąd wiadomo, że ja wiem lepiej od pierwszego lepszego czytelnika, jak wygląda ta czy inna scena, czy postać?”.


Wernisaż wystawy odbędzie się 26 lutego o godzinie 18:00 w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego przy ul. Jana Pawła II 5 w Kielcach. Ilustracje można oglądać do 31 sierpnia.

Źródło: booklips.pl

Od 2 do 10000 znaków