Share

XV Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”

Od: 25-08-2018 do: 02-09-2018
Event image
25 sierpnia rozpocznie się XV Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Tegoroczny program poszerzono o dzień poświęcony poecie getta warszawskiego Władysławowi Szlenglowi.

Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” odbędzie się po raz piętnasty. Impreza rozpocznie się 25 sierpnia i potrwa do 2 września. Ponownie nie zabraknie wrażeń.  Program obejmuje między innymi: koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty kulinarne, wystawy, spotkania literackie. Odbędzie się również  dzień poświęcony poecie Władysławowi Szlenglowi.


Jak powiedziała dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie i pomysłodawczyni Festiwalu „Warszawa Singera” Gołda Tencer, w tegorocznym programie znalazł się dzień poświęcony poecie getta warszawskiego Władysławowi Szlenglowi.

„Zorganizujemy go obok domu przy ul. Waliców 14, w którym mieszkał Szlengel. Obecnie ten budynek to już ruina. Na szczęście konserwator zabytków wziął go pod opiekę. Zaplanowaliśmy m.in. koncert aktorów Teatru Żydowskiego, spacer po ul. Waliców, wystawę pt. „Okno na Waliców” i występ izraelskiego zespołu El Hameshorer. Także na mapie festiwalu przybyło nam jedno miejsce” – podkreśliła przed wtorkową konferencją prasową.

Dyrektor Teatru Żydowskiego przypomniała, że celem imprezy jest „ukazanie wspaniałej kultury żydowskiej”.


Wiadomo, że w ramach festiwalu odbędzie się uroczystość upamiętniająca noblistę Isaaca Bashevisa Singera, który 110 lat temu zamieszkał wraz z rodziną przy ul. Krochmalnej. Jak zacytowała w trakcie konferencji wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska:

 „Na budynku przy ul. Krochmalnej będziemy chcieli umieścić tablicę upamiętniającą Isaaca Singera. To dla nas ważne, ponieważ Singer rozsławił ulicę Krochmalną w świecie m.in. dzięki takim słowom: »pisarz potrzebuje adresu. Tam są jego korzenie. Kiedy jadę dorożką w Montrealu to tak jakbym był w Warszawie i jechał dorożką po Krochmalnej. Zawsze wracam do ulicy Krochmalnej«”.

Wśród atrakcji muzycznych zaplanowano liczne koncerty. W cyklu Singer Jazz Festival zagrają fantastyczni artyści, W teatralnej części imprezy organizatorzy zapraszają m.in. na pokazy spektakli izraelskich teatrów Nephesh i Yiddishpiel. Podczas festiwalu pokazane zostaną także popularne spektakle Teatru Żydowskiego. Program filmowy obejmuje m.in. przegląd sześciu produkcji Marii Hirszbein. Zaplanowano również wykłady, spacery, warsztaty kulinarne, czy spotkania z pisarzami, m.in. Krystyną Naszkowską, Włodzimierzem Paszyńskim, Magdaleną Kicińską i Marcinem Dziedzicem,


Festiwal, zorganizowany przez Fundację Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim, potrwa do 2 września. Wydarzenia odbywać się będą w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego w Warszawie przy ul. Senatorskiej, w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, a także m.in. w Teatrze Kwadrat, Austriackim Forum Kultury, Kinie Iluzjon, Synagodze im. Nożyków, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w rejonie pl. Grzybowskiego.


Szczegółowy program imprezy dostępny jest pod adresem: www.festiwalsingera.pl.

Źródło Instytut Książki  

Od 2 do 10000 znaków