Share

10. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Od: 01-10-2014 do: 05-10-2014
Event image
Międzynarodowy Festiwal Opowiadania rozpocznie się już 1 października 2014 roku. Warto zapamiętać tę datę, ponieważ jak zawsze organizatorzy zamierzają uczynić imprezę niezapomnianym wydarzeniem.

Na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania, króluje krótka proza. Promocja odbywająca się poprzez niebanalną prezentacje uwzględnia między innymi odczyty autorskie w oryginalnych językach. Oczywiście nie należy obawiać się braku zrozumienia ,gdyż w międzyczasie wyświetlane jest tłumaczenie. Festiwal jest niepowtarzalną okazją aby bliżej poznać ulubionych autorów, przybliżyć najmłodszym świat książki, docenić ambitną literaturę, skorzystać z warsztatów, wziąć udział w konkursach, stać się uczestnikiem wystaw czy pokazów filmowych.


W dniach od 1 do 5 października wrocławskie Kino Horyzonty otworzy się na wszystkich zainteresowanych. Prezentacje literackie, dyskusje, koncert Marcina Olesia oraz spotkania autorskie odbędą się bezpłatnie, za projekcje filmowe oraz bilety na koncert Mister D. zainteresowani będą musieli zapłacić prawdziwe symboliczne kwoty, bo przecież kilkanaście złotych przeznaczone na możliwość obcowania z kulturą zdaje się błahostką lub okazją życia, jak kto woli.


Oficjalnie ogłoszony program jubileuszowego święta krótkiej prozy przewiduje między innymi: możliwość spotkania takich osobistości jak: Andrzej Stasiuk, Krzysztof Varga, Grażyna Plebanek, Inga Iwasiów, Marek Bieńczyk, Janusz Rudnicki, Andrzej Sosnowski, Dorota Masłowska czy Wioletta Grzegorzewska oraz poznanie pisarzy z Norwegii, Irlandii i Liechtensteinu. Pośród zapowiadanych gości, z za granicy można liczyć na Han Kang, autorkę z Korei Południowej, Ibana Zalduna z Kraju Basków oraz Philipa Ó Ceallaigha, który przybliży wszystkim irlandzką prozę. Przedstawiciele stowarzyszenia „Moře Klidu” obiecali natomiast, iż opowiedzą jak na terenie Czech tworzyli „Czeskie morze”. Opowiadania Julio Cortázara na nowo przeanalizują i  przedstawia nam: Szymon Kloska, Martą Jordan, Krzysztof Varga. Tove Jansson oraz jego twórczość nabierze nowych „rumieńców” kiedy Justyna Czechowska przedstawi nam bardziej „dojrzałą” twórczość tegoż autora.

Realizacja projektu Transgresje – międzynarodowa wymiana narracji” zakłada przeprowadzenie panelu dyskusyjnego w trakcie którego Adriana Prodeus, Anna Herbut, Agnieszka Drotkiewicz, Katarzyna Roj i Agnieszka Wolny-Hamkało, nie omieszkają wspomnieć o publicznych oraz tych bardzo prywatnych transgresjach artystów i przekroczeniach w sztuce. Fani polskiej literatury będą mogli uczestniczyć w pierwszej polskiej projekcji filmów fabularnych wyreżyserowanych przez samego Sławomira Mrozka. Na nowo ukażą się również nam, dzieła Vladimira Nabokova, Fiodora Dostojewskiego, Zofii Nałkowskiej. Kto wie, może „Granica” której nie zdążyliśmy poznać w latach szkolnych teraz pozwoli odkryć się na nowo?


Międzynarodowy Festiwal Opowiadania zaprasza także wszystkich na zetkniecie z przeglądem stwierdzenia:  „Tyle lat minęło od czasów Arystotelesa i wciąż nie wiadomo, czy literatura piękna sprzedaje cios dokumentom, oddając im patent na prawdę. Dublerka, klonerka lub zwykły plagiat – czym tym razem wykażą się nasze sobowtóry, zobaczymy” oraz doskonałe pokazy filmowe.

Jak widać impreza zapowiada się niezwykle owocnie,  przykro byłoby ja przegapić. Dodatkowe informacje oraz szczegóły programu można poznać na stronie www.opowiadanie.org.

Od 2 do 10000 znaków