Share

Barbara Nawratowcz - spotkanie z gwiazdą "Piwnicy pod Baranami" - Kraków

Od: 17-05-2018 do: 17-05-2018
Event image
17 maja - Barbara Nawratowcz - spotkanie z gwiazdą "Piwnicy pod Baranami"
Barbara Nawratowicz - z wykształcenia prawnik, z zamiłowania i zawodu aktorka i dziennikarka Radia Wolna Europa - w najnowszej wersji swojej książki "Kabaret „Piwnica pod Baranami”. Fenomen w kulturze PRL" przywraca pamięci początki zespołu prześmiewców. Odtwarza atmosferę popaździernikowego rozluźnienia politycznego gorsetu. I pierwszych przejawów artystycznej wolności, jakim w ogólnej bylejakości życia nad Wisłą okazała się krakowska Piwnica.
Bywalcy i sympatycy kabaretu odnajdą w książce wspomnienia autorki oraz wybór tekstów, dzięki którym Piwnica pod Baranami tak mocno zaistniała w świadomości kulturowej kilku pokoleń Polaków. Obok utworów znanych, jak kanon piosenek, sporą część stanowią mówione, często okazjonalne, nadal jednak godne uwagi z powodu ich niepowtarzalnej, oddającej ducha epoki wartości. Kartki z kwestiami wykonawców Barbara Nawratowicz zbierała pieczołowicie latami, ocalając przed zapomnieniem wiele dokonań literackich, satyrycznych czy lirycznych.
Samej autorce znakomicie udawały się parodie napuszonych krytyk literackich czy wypowiedzi artystów do katalogów z wystaw: "Chcę znaleźć sposób bezpośredniej transpozycji moich przeżyć na język plastyczny. Wyjść poza płótno. To wyzwalanie się siebie odbywa się, gdy artysta przeżywa akceptację bezsensu świata jako dezintegrację rozproszenia pojęć, które były jednolite".
Barbara Nawratowicz wspomina, jak "nieznany wówczas nikomu Jerzy Skolimowski czytał swoje wiersze ku rozpaczy Piotra, który go przeganiał ze sceny zjadliwymi komentarzami". Piwnicy pod Baranami nigdy nie brakowało intrygującego kolorytu lokalnego.
"Występowały też sporadycznie piękne prostytutki z ulicy Floriańskiej oraz wariatka z Kobierzyna, która odśpiewała 'lecą z drzewa jak dawniej kasztany', zerwała z głowy perukę i rzuciła ją na widownię, ukazując zachwyconej publiczności kompletnie łysą czaszkę. Następnie wpadli sanitariusze z Kobierzyna z kaftanem bezpieczeństwa i łysą śpiewaczkę wyprowadzono w burzy oklasków. Wiele osób myślało, że to jeden z punktów naszego programu."
Barbara Nawratowicz - współzałożycielka i aktorka kabaretu Piwnica pod Baranami w Krakowie, dziennikarka Radia Wolna Europa w Monachium. Studia na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim (1951-1956), magisterium z prawa międzynarodowego. Współzałożycielka, wraz z Wiesławem Dymnym, kabaretu Remiza w studenckim klubie Pod Jaszczurami w Krakowie. Aktorka Teatru Lalki i Aktora Groteska w Krakowie (1957-1958), Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Radomiu (1958-1959), założycielka kabareciku Szafa Trupów Pełna w Kielcach. W Programie Trzecim Polskiego Radia miała swoją stałą audycję "Una", rodzaj jednoosobowego kabaretu.
Po latach oczekiwania na paszport i wyjeździe do Danii pozostała na Zachodzie. W listopadzie 1965 r. podjęła pracę redaktora w Rozgłośni Rolskiej Radia Wolna Europa w Monachium. W latach 1978-1986 była reżyserem w Dziale Realizacji RWE, następnie pracowała jako korespondent RWE w Australii, dokąd wyjechała w 1987 r. Barbara Nawratowicz redagowała w rozgłośni polskiej RWE program aktualności "Panorama Dnia", cotygodniową audycję "Europa za 5 dolarów", pisała satyryczne programy okolicznościowe, szopki noworoczne, była redaktorką "Rendez-vous", porannej audycji muzycznej, którą prowadziła na zmianę z Janem Tyszkiewiczem.

Od 2 do 10000 znaków