Share

Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą i premiera "Królowie strzelców" - Gliwice

Od: 19-04-2018 do: 19-04-2018
Event image
19.04.2018, godz.19.00. Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki "Królowie strzelców". Spotkanie poprowadzi Andrzej Sługocki (Nowiny Gliwickie). Wstęp bezpłatny.
Królowie strzelców to reporterska opowieść o Europie Wschodniej ostatniego stulecia pokazanej przez pryzmat sportu i polityki. Dlaczego pojedynek węgierskich i radzieckich piłkarzy wodnych z 1956 roku Quentin Tarantino miał nazwać „najlepszą nieopowiedzianą historią wszech czasów”? Czemu UEFA zgodziła się na powstanie niezależnej ligi piłkarskiej na Krymie i dlaczego Zenit Petersburg nazywany jest najbardziej rasistowskim klubem na świecie? Dlaczego założycieli Spartaka Moskwa ścigał Beria i czemu Ernest Wilimowski, śląski piłkarz, w czasie II wojny zgodził się reprezentować Niemcy? W poszukiwaniu
odpowiedzi na te pytania i wiele innych Zbigniew Rokita przemierza region: od Budapesztu i Górnego Śląska przez Abchazję i Górski Karabach po Charków, Petersburg i Kowno.
Zbigniew Rokita – redaktor dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce” i „Miesięczniku Znak”. Współautor wywiadu rzeki
z orientalistą i językoznawcą prof. Andrzejem Pisowiczem "Na końcu języka", redaktor wyboru publicystyki Jana Nowaka-Jeziorańskiego dotyczącej relacji Polski z krajami Europy Wschodniej Rzeczpospolita atlantycka. Absolwent Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ, kibic Piasta Gliwice, Górnika Zabrze i kilku innych śląskich klubów. Pochodzi z Gliwic.
Książkę wyda Wydawnictwo Czarne premier 28.03.2018.

Od 2 do 10000 znaków