Share

Kurs Krytyki Literackiej - Kraków

Od: 24-03-2018 do: 09-06-2018
Event image
rekrutacja na Kurs Krytyki Literackiej przygotowany we współpracy z magazynem kulturalnym „Dwutygodnik”, który potrwa od 24 marca do 9 czerwca i obejmie dziewięć sobotnich spotkań. Pod opieką redaktorów .

W nowym roku z pewnością nie zabraknie weekendowych warsztatów pisania, które co miesiąc przyciągają za każdym razem nowych pisarzy i pisarki. Do tworzenia felietonów i tekstów publicystycznych przygotują uczestników dwie pisarki i publicystki – 17 lutego spotkamy się z Agatą Passent, a 21 i 22 kwietnia z Sylwią Chutnik. Marzec będzie należeć do powieściopisarzy, ponieważ to właśnie o przepisie na dobrą fabułę opowie podczas dwudniowych zajęć, czyli 17 i 18 marca Jakub Żulczyk, autor Wzgórza psów. 12 maja  zostanie zmieniony gatunek, ale nie temat – spotkanie będzie bowiem o fabułach i tworzeniu scenariusza… tym razem komiksów i powieści graficznych. Zajęcia poprowadzi Artur Wabik, artystą, kurator i wydawca komiksów. Z kolei pod koniec roku szkolnego, czyli 16 czerwca odbędzie się spotkanie z młodzieżą (13-17 lat), która wspólnie z reporterką „Tygodnika Powszechnego”, Katarzyną Kubisiowską, pozna tajniki konstrukcji tekstu, prowadzenia narracji oraz kreacji bohatera.


Nie zapomniano również o tych, którzy oczekują dłuższych zajęć pisarskich na zaawansowanym poziomie: 9 lutego rusza po raz pierwszy rekrutacja na Kurs Krytyki Literackiej przygotowany we współpracy z magazynem kulturalnym „Dwutygodnik”, który potrwa od 24 marca do 9 czerwca i obejmie dziewięć sobotnich spotkań. Pod opieką redaktorów – Zofii Król i Macieja Jakubowiaka – uczestnicy próbujący swych sił w publicystyce czy blogowaniu będą pracować nad swoimi tekstami, począwszy od etapu szukania pomysłów, poprzez planowanie pracy i konstruowanie tekstu, po analizę rozwiązań językowych i stylistycznych. Pod lupę zostaną wzięte metody krytycznej lektury, wybrane gatunki krytycznoliterackie (recenzja, esej, polemika, wywiad), problemy krytyki negatywnej oraz wyzwania stawiane literaturze przez nowe media. Podstawowym materiałem warsztatowym będą gatunki prozatorskie (powieść, opowiadanie, esej).


Warunkiem wzięcia udziału jest wysłanie do 9 marca na adres pisz@miastoliteratury.pl CV oraz autorskiej recenzji (max. 5000 znaków ze spacjami) jednego z następujących tytułów: Ignacy Karpowicz, Miłość; Wells Tower, Ruiny i zgliszcza, przeł. Michał Kłobukowski; Weronika Gogola, Po trochu.*

Z kolei dla wolnych strzelców, którzy wolą pracować we własnym tempie, polecamy Kurs Online, który można znaleźć na stronie: www.pisz.miastoliteratury.pl. Podręcznik, videoporady i serie ćwiczeń – to wszystko czeka na literackich śmiałków, którzy chcą poznać sposoby na konstrukcję bohatera, tworzenie fabuły czy szukanie odpowiedniego tematu na powieść.


Od 2 do 10000 znaków