Share

Wystawa: Filipa Springera: Okiem reportera - Kraków

Od: 23-03-2017 do: 23-06-2017
Event image
Wystawa berlińskich zdjęć Filipa Springera, znakomitego polskiego reportera
Z okazji 25-lecia, które w 2017 roku obchodzi Goethe-Institut w Krakowie do miasta przyjadą „niektóre pisarki i niektórzy pisarze” z Niemiec.

Urodziny obchodzone przez Goethe-Institut w Krakowie zostaną zainaugurowane 23 marca, w tym dniu rozpocznie się bowiem realizacja nowego projektu literackiego Instytutu: „Berlin – Kraków: tak daleko, tak blisko”.


W ramach projektu, do Krakowa przyjadą „niektóre pisarki i niektórzy pisarze”, żeby wspólnie zastanowić się nad tym, co łączy i co różni oba miasta. Kuratorem projektu jest Marcin Wilk.


Wiosenna część projektu obejmuje także między innymi: 


23 marca, godz. 18.00 wernisaż wystawy Filipa Springera: Okiem reportera

Wystawa berlińskich zdjęć Filipa Springera, znakomitego polskiego reportera, fotografa, autora kilku głośnych książek, między innymi o estetyce przestrzeni polskiej. Wystawa otwarta od 24 marca do 23 czerwca 2017 r. w Goethe-Institut w Krakowie, Rynek Główny 20.

23 marca, godz. 18.30 - spotkanie z Jakobem Heinem, autorem książki: „Berlin. Hipsterska stolica Europy”
Jest to jedna z tych wyjątkowych opowieści o stolicy Niemiec, gdzie kpina spotyka się z ogromną czułością i fantastyczną wiedzą. Autor potrafi pisać o swoim mieście z dystansem, ale i miłością.  Niemieckie wydanie książki ukazało się w roku 2006 i wywołało dyskusję wśród samych Berlińczyków.

27 kwietnia, godz. 18.30 - Spotkanie z Christianem „Flakem” Lorenzem – muzykiem, członkiem światowej sławy zespołu Rammstein, znanego z mocnej metalowej muzyki i niesamowitych pirotechnicznych efektów. „Flake” jest autorem autobiografii  Tastenficker (Klawiszotłuk), w której przedstawia okres jego dorastania w NRD oraz moment przełomu na początku lat 90.


18 maja, godz. 18.30 Spotkanie z Uwem Radą – dziennikarzem i publicystą, od wielu lat żyjącym we wschodniej części Berlina. Jest autorem książek dotyczących kulturowych dziejów rzek, między innymi Łaby, Odry i Niemna. W polskim przekładzie ukazały się dotąd książki: Niemen. Dzieje pewnej europejskiej rzeki (2012), Odra. Życiorys pewnej rzeki (2015) oraz Adriatyk. Miejsca, ludzie, historie (2016).


Wstęp wolny, wszystkie spotkania tłumaczone symultanicznie.


Programowi towarzyszy przegląd filmów, w których ważną rolę gra Berlin:


więcej o projekcie: https://www.goethe.de/ins/pl/pl/kul/sup/bln.html


(na zdjęciu baner wydarzenia)


Od 2 do 10000 znaków