Poznań Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82

Share

FESTIWAL FABUŁY / WARSZTATY FABUŁY I STYLU- Poznań

Od: 07-05-2016 do: 07-05-2016
Event image
„Warsztaty fabuły i stylu” mają dać pojęcie uczestnikom o zasadach i sensie pracy nad własnym utworem literackim oraz skłonić autorów do myśli, że w tekście wszystko musi pracować dla dobra i na rzecz gatunku i fabuły, a styl powinien być funkcjonalny.

Temu będą służyć: 1. zadawane lektury oraz wspólne i indywidualne ćwiczenia; 2. rozmowy o literaturze współczesnej, dające pojęcie o tym, co się składa na jej charakterystykę, i zachęcające autorów do własnych ocen i wypowiedzi; 3. konsultacje, podczas których prowadzący oceni złożone prace i odpowie na pytania autorów.

Podczas warsztatów dygresyjnie poruszone zostaną kwestie okołoliterackie, przykładowo: jak zorganizować sobie pracę; dlaczego należy poddać utwór sprawdzianom i pokazywać go zaufanym osobom; jakie są współczesne mody i trendy literackie.

Każde ze spotkań składać się będzie z części praktycznej i ćwiczeniowej oraz części „indywidualnej”, przeznaczonej na konsultacje oraz rozmowę z autorem na temat jego twórczości.

 

Cele:

– rozmowa o literaturze współczesnej, gatunkach i samodzielna praca nad tekstem literackim;

– pokazanie walorów myślenia analitycznego oraz uprzytomnienie, że w utworze wszystko, nawet kropka, musi być funkcjonalne;

– przedstawienie, jak i o czym wydawca lub redaktor, czyli zazwyczaj pierwszy krytyczny czytelnik utworu, rozmawia z autorem;

– zachęta do refleksji, że literatura rodzi się z oczytania, z dociekliwości i pasji czytelniczej, z kłócenia się z cudzymi tekstami...

 

 

Filip Modrzejewski, z wykształcenia polonista; wydawca i redaktor, zajmujący się m.in. literaturą gatunkową; wykładowca Akademickiego Kursu Typografii i studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim, niekiedy prowadzi warsztaty literackie; założyciel Stowarzyszenia Magurycz, były członek jego zarządu.

 

 

Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc – ograniczona (o uczestnictwie w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń). Zapisy: j.przygonska@ckzamek.pl, tel.: 61 64 65 290. Prosimy o dołączenia do zgłoszenia swojej krótkiej „wizytówki literackiej” (informacje o ostatnich lekturach, ulubionych pisarzach, fascynacjach literackich).

 

więcej:  https://www.facebook.com/events/1551983795115718/

Od 2 do 10000 znaków