"Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy" - premiera wydawnictwa BOSZ

Obrazek artykułu
26 kwietnia premierę będzie miała książka „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy", stanowiąca kontynuację tzw. „czarnej trylogii" zapoczątkowanej przez „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów".

Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy


Książka jest kontynuacją tzw. „czarnej trylogii” zapoczątkowanej przez. W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów. Stanowi portret prawie 60 najciekawszych postaci przynależnych do wilczego i wilkołaczego rodu, jakie przemierzać miały przez wieki różne zakamarki Starego Kontynentu.


Wilki – wzbudzające lęk i podziw drapieżniki, słynące z myśliwskiej precyzji i wytrwałości, aktywne nocami i „wyjące do Księżyca” – zajęły w wyobrażeniach Europejczyków wyjątkową rolę. Były w nich krwiożerczymi potworami, heroldami wojen i moru, wysłannikami szatana. Ale bywały też karzącą ręką sprawiedliwości, wcieleniami bóstw, opiekunami niewinnych, wiernymi towarzyszami świętych, a nawet głosem samego Boga. Dzięki nim powstały Rzym i Wilno. Tę różnorodność utrwalonych w kulturze wilczych postaci oddają z jednej strony straszliwa Bestia z Gévaudan, a z drugiej wilczyce, które własnym mlekiem wykarmiły Romulusa, Remusa i świętego Ailbhe. Pochodną znaczenia wilków w europejskiej spuściźnie była wiara w wilkołaki – ludzi z różnych przyczyn i na różnych zasadach zamienionych w wilki. W zależności od epoki i regionu wilkołaki bywały ukaranymi grzesznikami, zdeprawowanymi czarownikami lub niewinnymi ofiarami uroku, stworzeniami łagodnymi lub spragnionymi krwi bestiami. Ich świadomość i natura bywały tak krań- cowo od siebie odległe, jak postaci Likaona ni Bisclavreta. Portret wilkołaka zmieniał się zresztą nieustannie.
Tytuł: Wycie w ciemności.Wilki i wilkołaki Europy

Autor: Bartłomiej Grzegorz Sala

Projekt graficzny: Błażej Ostoja Lniski

Ilustracje: Justyna Sokołowska

Liczba stron: 264

Liczba zdjęć: 39

Format: 165 × 235 mm

ISBN: 978-83-7576-310-2

Numer wydania: 1

Rok wydania: 2017

Oprawa: twarda

Język: polski

Cena: 44,90 zł


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl