Wybrano „100 książek, które trzeba przeczytać”
Celem akcji, która z całą pewnością zakończyła się powodzeniem było sprowokowanie szerokiej dyskusji o czytelnictwie. Plebiscyt rozpoczął się od obrad jury, które stanęło przed zadaniem wskazania pozycji, które powinny były znaleźć się na liście.
Każdy z jurorów, a pośród nich: Sylwia Chutnik, Anna Dziewit-Meller, Małgorzata Halber, Karolina Korwin Piotrowska, Katarzyna Montgomery, Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Żakowska, Piotr Bratkowski, Mariusz Cieślik, Remigiusz Grzela, Michał Rusinek, Janusz Leon Wiśniewski oraz Jakub Żulczyk, zaproponował dziesiątkę najistotniejszych dla siebie książek.
Jurorzy wskazując książki, które odegrały ważną role w ich życiu stworzyli bogatą i zróżnicowaną listę, na której obok klasyki znalazły się pozycje z najnowszej literatury polskiej i światowej, książki dziecięce, a także pozycja popularnonaukowa i traktat filozoficzny polecony przez Małgorzatę Halber.
15-go lipca do głosu doszli czytelnicy, którzy przez dwa tygodnie oddali ponad 165 tysięcy głosów. Dodatkowo uczestnicy mogli wziąć udział w quizie wiedzy o literaturze, z tej okazji skorzystało blisko 5 tysięcy osób.
Podsumowanie pozwoliło stwierdzić, że: finałowa setka została wyłoniona w drodze głosowania z 800 tytułów zgłoszonych przez Internautów, ogółem w plebiscycie wzięło udział ponad 80 tysięcy osób, które oddały ponad 165 tysięcy głosów, najwięcej głosujących pochodziło z Warszawy (26 proc.), pośród najbardziej aktywnych miast znalazły się Kraków (7 proc.), Poznań (7 proc.), Gdańsk (5 proc.) oraz Wrocław (5 proc.), głosowały przede wszystkim kobiety (70 proc.), większość uczestników to osoby między 18 a 24 rokiem życia, kolejną liczna grupę stanowili użytkownicy między 25 a 34 rokiem życia.
Ranking otwiera saga o Harrym Potterze, która uzyskała blisko 10,5 tysiąca głosów. 25 procent z pośród wszystkich wskazywanych pozycji to książki dla dzieci i młodzieży, a pośród nich: „Mały Książę”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Kamienie na szaniec” czy „Baśnie” Andersena, „Igrzyska śmierci” czy „Gwiazd naszych wina”.
Czołowe miejsce w rankingu odegrała proza (39 proc.) Posród najczęściej wskazywanych pozycji znalazły się: „Mistrza i Małgorzatę”, „Zbrodnia i kara”, „Folwark zwierzęcy”, „Sto lat samotności”, „Lalka”, „Cień wiatru”, „Źródło” czy „Samotność w sieci”.
Jak powiedziała Magdalena Mularuk Dyrektor Marketingu w Empiku: w finałowej setce pojawiło się kilka niespodzianek. Książki te swoje miejsce w zestawieniu zawdzięczają bardzo silnej mobilizacji ze strony fanów, motywujących się za pośrednictwem mediów społecznościowych do głosowania na dane pozycje. Jednak ponad 90% tytułów obroniło się samo. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z największym tego plebiscytem w Polsce, choć oczywiście trzeba pamiętać, że wyniki nie są reprezentatywne dla ogółu społeczeństwa. W głosowaniu wzięli udział przede wszystkim młodzi ludzie, do 34 roku życia.
Michał Tomaniak, Dyrektor Działu Książki w Empiku. Dosał, ze :165 tysięcy oddanych głosów i 80 tysięcy osób biorących udział w akcji pokazuje nam, że literatura jest nadal żywym tematem. To dobrze, że listy jurorów i internautów tak się od siebie różnią, a różnice te budzą emocje i prowokują dyskusje. Im więcej osób zajrzy na stronę „100 książek, które trzeba przeczytać”, tym lepiej. Liczę, że wielu zainspiruje się tymi zestawieniami w swoich czytelniczych wyborach i sięgnie po tytuły z jednej lub drugiej listy.
Szczegóły na stronie: http://www.empik.com/100ksiazek