Wrażliwość siła a nie wada

Okładka
Wrażliwi ludzie mają zawsze trudniej, gorzej im funkcjonować w życiu, trudniej się odnaleźć w relacjach. U osób o wysokiej wrażliwości, czuły układ nerwowy o wiele silniej reaguje na bodźce. Uważa się, że osoby z WWO silnie przeżywają otaczający świat, to, co się w nich dzieje, to że są zakłócane przemocą, napięciem lub poczuciem przytłoczenia.


Czym charakteryzują się osoby WWO? Czy jesteś osobą bardzo wrażliwą? Czy hałas i zamieszanie szybko Cię przytłaczają? Czy masz bogate życie wewnętrzne i intensywne sny? Czy rodzice lub nauczyciele nazywali Cię „zbyt nieśmiałą” lub „zbyt wrażliwą”? Jeśli tak, to możesz być osobą wysoce wrażliwą (WWO).


Zdaniem dr Elaine Aron, psychologa klinicznego i prowadzącej warsztaty, (zainspirowanej własnymi doświadczeniami, która rozpoczęła trwające do dziś studia nad wysoką wrażliwością i miłością przy wykorzystaniu rezonansu magnetycznego), wysoka wrażliwość to cecha wspólna dla 20% populacji. Ogromna odpowiedź na książki dr Aron do skłoniła ja do stworzenia podręcznika dla osoby bardzo wrażliwej, zaprojektowanego, aby uhonorować tę od dawna ignorowaną cechę charakteru - wrażliwość.


Zgodnie z teorią dr Elaine Aron, u osób z WWO wrażliwość przetwarzania sensorycznego jest cechą temperamentu lub osobowości i polega na „zwiększonej wrażliwości ośrodkowego układu nerwowego i głębszym przetwarzaniu poznawczym bodźców fizycznych, społecznych i emocjonalnych”. Osoby z wysokim poziomem WWO wykazują zwiększoną wrażliwość emocjonalną, silniej reagują zarówno na bodźce zewnętrzne, jak i wewnętrzne - ból, głód, światło i hałas. Mogą mieć trudności z przystosowaniem się do nowych okoliczności, wykazywaniem pozornie niewłaściwych reakcji emocjonalnych w różnych sytuacjach.


Jak wszystkie cechy osobowości, bycie bardzo wrażliwym ma swoje plusy i minusy. Przy odpowiednim wsparciu i rozpoznaniu własnych mocnych i słabych stron, osoby z WWO mogą tworzyć środowiska, w których mogą się rozwijać. Chociaż wrażliwych ludzi porównuje się do introwertyków lub osób o wysokim poziomie neurotyczności, teoria dr Aron utrzymuje, że cechy te różnią się od siebie. Jednak podobnie jak introwersja i neurotyzm, w oczach osób identyfikujących się z tą cechą, wysoka wrażliwość może przynieść wiele wyzwań.


Książka „Naucz się kochać wysoką wrażliwość. Ćwiczenia” powstała właśnie dla tych, którzy pragną swoją wysoką wrażliwość poznać i opanować do perfekcji. Wykonując zadania i ćwiczenia zawarte przez autorkę w książce, mają okazję od nowa zbudować swój pozytywny obraz siebie, by wypracować w sobie bezcenną równowagę, balans, który pozwoli na lepsze samopoczucie, zrozumienie swojej wrażliwości, nauczyć się przemienić wszystkie negatywne doświadczenia w siłę.


Ćwiczenia zawarte w książce Elaine N. Aron pozwalają postrzegać własną wrażliwość jako drogocenny dar, pomocny w zaleczeniu ran, które hamują dalszy rozwój i funkcjonowanie. Mamy sobie uzmysłowić, że bycie wrażliwym nie jest wadą. Ta właśnie wrażliwość może służyć licznym celom, ale może również w pewnych okolicznościach stać się utrudnieniem. Jednak dzięki tej książce, na podstawie ćwiczeń w niej zawartych, opracowanych na kanwie wielu lat doświadczenia autorki z osobami z WWO mamy szansę na uwolnienie się od poczucia krzywdy, a jednocześnie rozwijaniu własnych zdolności wynikających z wrażliwości. Ma na celu, aby pomóc nam przejść przez proces, który uświadomi jak dużo w nas czasem złych, mylnych przekonań na swój temat, a następnie wyeliminować je ze wszystkich często nieświadomych reakcji emocjonalnych oraz ze świadomej części naszego umysłu. Dzięki niej poznajemy znaczenie wrażliwości w naszym życiu, jak o siebie zadbać. Mamy możliwość od nowa nauczyć się analizować swoje życie, zwłaszcza wszystkich porażek, właśnie w kontekście wrażliwości, uzyskamy cenną pomoc w zaleczeniu traum z przeszłości, a jednocześnie zintegrować wrażliwość z poszczególnymi aspektami naszego życia.


Ćwiczenia te zostały stworzone w nurcie psychologii głębi, by pewne aspekty naszej osobowości nauczyć się ignorować lub całkowicie o nich zapomnieć. Większość z zawartych w książce ćwiczeń polega na opisaniu tego, co czujemy, coś na wzór dziennika uczuć, co pozwoli na przyjrzenie się swoim uczuciom. Dajemy sobie czas i niejako przyzwalamy na obserwację własnych emocji, bez względu na to, jakie są. Zawarte na końcu każdego ćwiczenia wnioski pozwalają nam podsumować to, co w nas się zadziało, jakich emocji doświadczaliśmy podczas wykonywania ćwiczenia, a co za tym idzie zmuszają nas do refleksji nad skutkiem tego ćwiczenia oraz możliwością jego wykorzystania w życiu.


Podręcznik przeznaczony jest dla pojedynczych osób i grup, pomoże zidentyfikować cechę WWO w sobie, pielęgnować nowy, pozytywny obraz siebie, na jaki zasługujemy, by móc przeżywać pełniejsze i bogatsze życie. Dzięki tej książce będziemy w stanie:


• Zidentyfikować swoją specyficzną wrażliwości za pomocą testów samooceny
• Przeformułować przeszłe doświadczenia w bardziej pozytywnym świetle
• Zinterpretować sny i odnieść je do swojej wrażliwości
• Radzić sobie z nadpobudliwością poprzez relaksację, oddychanie i techniki wizualizacji
• Opisać swoją cechę podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub niesympatycznemu członkowi rodziny, nowemu przyjacielowi, lekarzowi lub terapeucie


Wykonując ćwiczenia w niej zawarte, zaczniemy budować nowy obraz siebie, który poskutkuje w przyszłości zdobyć bezcenną równowagę. I bez wątpienia, zdamy sobie sprawę z tego, że wrażliwość jest siłą, a nie wadą.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl