Wpływ traumatycznych zdarzeń na zdrowie psychiczne

Okładka
Trauma emocjonalna i psychiczna jest wynikiem wyjątkowo stresujących wydarzeń, które niszczą nasze poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że czujemy się bezradni w obliczu niebezpieczeństwa.

Traumatyczne doświadczenia często wiążą się z zagrożeniem życia lub bezpieczeństwa, każda sytuacja, w której czujemy się przytłoczeni i odizolowani, może spowodować uraz, nawet jeśli nie wiąże się to z obrażeniami fizycznymi. To nie obiektywne okoliczności decydują o tym, czy zdarzenie jest traumatyczne, ale nasze subiektywne emocjonalne doświadczenie. Im bardziej jesteśmy przerażeni i bezradni, tym bardziej prawdopodobne jest, że doświadczymy traumy.

Wszyscy reagujemy na traumę na różne sposoby, doświadczając szerokiej gamy reakcji fizycznych i emocjonalnych. Nie ma „właściwego” lub „złego” sposobu myślenia, odczuwania lub reagowania, więc nie oceniaj własnych reakcji ani reakcji innych ludzi.


Przepracowanie traumy może być przerażające, bolesne i potencjalnie traumatyczne, dlatego najlepiej wykonać tę uzdrawiającą pracę z pomocą doświadczonego terapeuty. Bardzo ważne jest, aby wybrany terapeuta miał doświadczenie w leczeniu urazów.


Aby zrozumieć, czym jest trauma, jaki ma na nas wpływ traumatyczne wydarzenie, co to jest zespół stresu pourazowego, a jednocześnie poznać metody i teorie na temat leczenia traumy, zechciejmy sięgnąć po książkę Babette Rothschild. Ciało pamięta – psychofizjologia traumy i terapia osób po urazie psychicznym jest nie tyle podejściem leczniczym, ile dokładnym omówieniem badań fizjologicznych nad traumą oraz włączeniem tych badań do leczenia, pokazując, jak bardzo terapia urazowa wymaga elastyczności i samoświadomości.


Autorka uważa, że zasadniczo, aby terapia urazowa była skuteczna, musi być bezpieczna, aby klient czuł się bezpiecznie i nie ryzykował ponownej traumy. Ważne jest również, aby utrzymać traumatyczną nadpobudliwość na poziomie, na którym klient może dobrze przejść przez cały proces terapii. Ponadto terapeuta urazowy musi być elastyczny, przeszkolony w kilku różnych sposobach leczenia, a podstawy teoretyczne, aby zapewnić terapię urazową, mogą być dostosowane do potrzeb klienta.


W terapii urazowej autorka stara się nauczyć klientów, aby byli świadomi tego, co dzieje się w ich ciałach, i identyfikowali oznaki pobudzenia układu nerwowego, a także rozluźnienia układu nerwowego, aby wiedzieli, co jest dla nich korzystne, a co dla nich szkodliwe.
Gorąco zaleca również, aby terapeuci rozwinęli tę zdolność do ścisłego śledzenia własnych odczuć cielesnych i własnych reakcji emocjonalnych, aby mogli wiedzieć, jak reagują na terapię, którą prowadzą z klientem.

To bardzo dobra książka z dużą ilością dobrych informacji o wpływie traumy fizycznej i / lub emocjonalnej na psychikę człowieka. Ludzie nie mogą „po prostu wyrwać się z tego”, kiedy ich psychika została „uszkodzona” przez traumę. Często ludzie nie pamiętają traumy lub wyparli ją w jakiś sposób. Wiedzą tylko, że cierpią, czują się inaczej, miewają koszmarne sny. Ta książka usuwa tajemnicę leczenia traumy z umysłu i ciała. Łączy różnorodne metody leczenia i oferuje wyraźne przykłady tego, jak je integrować w sposób użyteczny, współczujący i skuteczny.

Doskonała lektura dla profesjonalistów, którzy praktykują terapię zorientowaną na mówienie lub zachowanie. Rothschild oferuje cudownie zwięzły argument za włączeniem ciała w terapię odzyskiwania traumy oraz proste, ostrożne i głęboko skuteczne sposoby włączenia terapii somatycznej w ich obecne podejście do pracy z klientami, którzy cierpią z powodu traumy, tej niedawnej, lub tej całkiem odległej. Ta książka powinna znajdować się na półce każdego terapeuty… Nacisk autorki na bezpieczeństwo - a zwłaszcza na stosowanie teorii zawsze w służbie bezpieczeństwa klienta - jest fantastyczny.

Dla osób, które mają podstawową znajomość psychologii i psychoterapii, oferuje szerokie zrozumienie wciąż rozwijającej się dziedziny terapii urazowej, i może pomóc wielu osobom w końcu zdecydować się na skuteczną profesjonalną pomoc i wybrać w tym celu kompetentnego terapeutę.

Książka podzielona jest na dwie części: 1) Teoria traumy - czym jest, jak jest przechowywana w mózgu i ciele, podstawowa nauka o traumie i tym podobne. 2) część praktyczną, czyli obejmującą leczenie urazowe - co robi się, gdy ma się klienta, który ma problemy związane z urazem - w jaki sposób współpracuje się z ciałem, aby uwolnić uraz.


Powody, dla których uważam tę książkę za przydatną, to:
1) jasny i bardzo zrozumiały język łatwy do zrozumienia.
2) ta książka jest fantastycznym wstępem do bardzo złożonego kierunku studiów, a gdy opanujesz podstawy, łatwiejsze będzie czytanie innych, bardziej złożonych materiałów.
3) techniki opisane w książce są bardzo przydatne w przypadku klientów z PTSD.

Kiedy doświadczamy traumatycznego zdarzenia, aktywują się mechanizmy obronne organizmu i wywołują reakcję stresową, która może sprawić, że odczuwamy różnorodne objawy fizyczne, zachowujemy się inaczej i doświadczamy bardziej intensywnych emocji.  


"Jest to książka minimalistyczna - krótka i treściwa - gdyż chcę aby każdy zainteresowany miał czas na jej przeczytanie. Terapeuta znajdzie teorie i odpowiednie techniki, które przydadzą się w pracy, z wieloma, choć nie ze wszystkimi pacjentami..."
Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl