Wpływ gier komputerowych na rozwój intelektualny

Obrazek artykułu
O grach i ich wpływie na dzieci oraz ich rozwój.

Każdy z zapalonych graczy wielokrotnie słyszał, że zamiast siedzieć przy komputerze powinien iść pograć w piłkę, poczytać książkę czy pouczyć się. W obiegowych opiniach, gdy komputerowe uchodzą często za prostą, "odmóżdżającą" rozrywkę, która nie służy żadnemu rozwojowi. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że regularne granie w gry komputerowe może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasz umysł. Wyjaśniamy, jaki wpływ na rozwój intelektualny mogą mieć gry komputerowe i rozprawiamy się z popularnymi mitami.




Gry komputerowe mogą być stymulujące intelektualnie


Przez dekady wpływ gier komputerowych na nasz intelekt nie był do końca znany. W ostatnim czasie dokonano jednak szczegółowych badań, które pomogły nam uzyskać nieco większą wiedzę na ten temat. Nadal nie jest ona pełna, ale badania wykonane przy pomocy rezonansu magnetycznego i analizy morfometrycznej VBM dość znacząco przeczą obiegowym opiniom na temat gier. Okazuje się bowiem, że gry mogą być bardzo stymulujące intelektualnie. U osób regularnie grających w gry komputerowe zauważono znacząco wyższą zawartość szarej tkanki niż u tych, którzy tego nie robią. Co więcej, gracze posiadali znacząco więcej połączeń neuronowych między potylicznym i ciemieniowym obszarem mózgu.




Gra grze nierówna


Oznacza to, że osoby grające w gry komputerowe, mogą mieć lepiej rozwinięte pewne zdolności: umiejętność logicznego myślenia i, kojarzenia faktów, umiejętności wzrokowe i przestrzenne. Ćwiczone są również refleks i wielozadaniowość. Warto pamiętać, że każda gra nieco inaczej oddziałuje na nasz umysł. Rozwijające mogą być różnego rodzaju gry, na przykład gry przygodowe, strategiczne, fantasy czy gry dla dziewczyn, pod warunkiem jednak, że nie opierają się wyłącznie na prostych, powtarzalnych czynnościach.




Warto grać z umiarem i zwracać uwagę na treści


Wiele z gier komputerowych jest bardzo atrakcyjnych, w dodatku pozwalają one na zdobywanie wiedzy i ćwiczenie pewnych umiejętności. Aby jednak faktycznie granie na komputerze czy konsoli miało pozytywny wpływ na nas, powinniśmy zachować umiar i rozsądek. Nie traćmy całych godzin każdego dnia, na granie w najprostsze strzelanki. Wybierajmy pozycje, które mają ciekawą, ambitną fabułę i w których jesteśmy zmuszeni do myślenia. Zwłaszcza w przypadku dzieci należy również kontrolować, czy dana gra nie ma zbyt brutalnych, drastycznych scen. Należy również zwracać uwagę na to, czy nie spędzamy przed komputerem zbyt dużo czasu, gdyż może to mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia i prowadzić do uzależnień.



Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl