Wirtualny księgarz, automatyczny recenzent na Warszawskich Targach Książki

Obrazek artykułu
23 maja w czwartek o 13:00 w sali Barcelona na Warszawskich Targach Książki zespół badawczy z Olsztyna po raz pierwszy zaprezentuje efekty wspólnej pracy technologicznego start-upu, Instytutu Książki i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podczas prelekcji zostanie ujawniony tytuł pierwszej powieści ocenionej przez polską sztuczną inteligencję.

– Zadaliśmy sobie pytanie, jak sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe wykorzystać do lepszej rekomendacji książek – tłumaczy doktor Krzysztof Sopyła ze spółki Literacka, specjalista uczenia maszynowego. – Odpowiedzią jest system, który tworzymy. Podczas prelekcji opowiem o tym, jakie algorytmy stosujemy i na czym tak naprawdę polega praca wirtualnego księgarza, który „czyta” książki i stara się wychwycić wydźwięk danego tytułu, czyli próbuje określić cechy książki na bazie samego tekstu. Podczas prelekcji powiemy również o naszych dotychczasowych eksperymentach i kolejnych pomysłach na rozwój start-upu.


Oprócz doktora Krzysztofa Sopyły prelegentami będą dyrektor wydawnictwa UKSW dr Elżbieta Sobczak, specjalista ds. programowych w Instytucie Książki Dariusz Kawa i Urszula Witkowska ze spółki Literacka, praktyk handlu książką i marketingu.


Czy dzięki automatycznemu recenzentowi wzrośnie czytelnictwo?


– To pytanie pozostaje otwarte, nie ulega jednak wątpliwości, że może stać się on kolejnym narzędziem służącym realizacji tego szlachetnego celu – mówi Dariusz Kawa z Instytutu Książki.


Dariusz Kawa jest także opiekunem programu Dyskusyjne Kluby Książki, który od kilkunastu lat jest rozwijany przez IK we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi. – Z zaciekawieniem przyjąłem propozycję konkursu dla klubowiczów dotyczącego systemu zaawansowanych rekomendacji książkowych, jaka padła ze strony inicjatorów projektu badawczego – stwierdza Dariusz Kawa.


Konkurs „Książkowy Guru”, w którym zadaniem klubowiczów było ocenianie książek na podstawie pewnych cech fabuły, miał na celu powiększenie bazy danych.

– Cieszę się, że w ten sposób rosnąca społeczność Dyskusyjnych Klubów Książki włączyła się w prace nad projektem, który może w niedalekiej przyszłości zrewolucjonizować strony internetowe bibliotek i księgarni, a nawet wpłynąć na sposób funkcjonowania internetowych wyszukiwarek – zaznacza Dariusz Kawa.


Więcej o wirtualnym księgarzu będzie można dowiedzieć się w czwartek 23 maja o godzinie 13.00 w sali Barcelona na Stadionie Narodowym.


Źródło: Instytut Książki

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl