Wiersze Herberta w budapeszteńskim metrze

Obrazek artykułu
Kilkaset plakatów z fragmentami wierszy Zbigniewa Herberta pojawiło się we wtorek w wagonach budapeszteńskiego metra. Akcję "Wiersze w metrze", która potrwa do 20 grudnia, zainaugurowali przedstawiciele Instytutu Książki i Instytutu Polskiego w Budapeszcie.

We wtorek w Budapeszcie w podziemnym Muzeum Metra na stacji "Deak Ferenc" odbyła się konferencja prasowa inaugurująca akcję; wzięli w niej udział m.in. ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, wiceprezydent Budapesztu Alexandra Szalay-Bobroviniczky oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska.


Dariusz Jaworski zwrócił uwagę, że osoby jadące metrem natrafiają zazwyczaj na różnego rodzaju komercyjne reklamy czy ogłoszenia, a nagle będą stykać się z poezją. "Poezją, która może zaniepokoić, może zadziwić, można ją odrzucić, ale równie dobrze można ją przyjąć. Poetyka Herberta i to, o czym on mówił, wierzę w to, że trafia" - zaznaczył Jaworski. Dodał, że Instytut Książki zamierza wrócić do tej formuły w przyszłym roku.


Alexandra Szalay-Bobroviniczky przyznała, że dla Węgrów:


 "cokolwiek co z Polski przychodzi, ma bardzo duże pozytywne znaczenie". Dodała, że w metrze zwykle ludzie tylko się rozglądają i patrzą przed siebie, a ta akcja pomoże w tym, żeby ta polska literatura "wróciła do nich z bardziej pogłębionym znaczeniem".


Joanna Urbańska zwróciła uwagę, że akcja, "stanowi jeden z najważniejszych punktów programu" obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na Węgrzech.

"Na ogół nie ustajemy w staraniach, by przypominać, jak ogromnego heroizmu, samozaparcia i odwagi wymagała zbrojna walka o wolność. Dzisiejsze wydarzenie jednakże skłania nas do tego, by chyląc czoła przed bohaterami, skupić się na innym aspekcie batalii toczonej o niepodległość, której jednym z najważniejszych pól bitwy była kultura" - wyjaśniła Urbańska.

Podkreśliła, że Polacy zachowali swoją tożsamość narodową, dzięki temu, że udało im się zachować swą kulturę. "Do tego zaś, w niemałym stopniu przyczynili się tak genialni poeci, jak Zbigniew Herbert" - dodała.


Instytut Książki uzasadniając wybór tego poety w akcji napisał, że:

 "wybór ten jest o tyle zasadny, że twórczość Herberta niepodważalnie wpisuje się w kanon +poezji narodowej+, tak ważnej i funkcjonalnej w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości". Napisano, że jest to również "ukłon w stronę poety, podsumowujący rok 2018, który przebiega właśnie pod jego patronatem literackim".

Źródło: Instytut Książki 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl