Wiersz Roku 2019

Obrazek artykułu
"Sonet III" autorstwa Marka Czuku został uhonorowany tytułem Wiersza Roku 2019 - poinformował w czwartkowym komunikacie Miłosz Kamil Manasterski, prezes Związku Pisarzy Katolickich, organizatora konkursu. Wyróżnienie przyznano po raz trzeci z okazji Światowego Dnia Poezji.

Jak napisano w komunikacie, "Sonet III" to utwór "aktualny, zwłaszcza teraz kiedy wierzący w Boga poddawani są wielu, zmasowanym próbom poddawania w wątpliwość Jego istnienia". "To, z czym zmierza się podmiot liryczny utworu, jest doświadczeniem milionów ludzi na całym świecie. Jednak dla autora kwestionowanie boskiego uczestnictwa jest nadmierną trywializacją tego, czego człowiek w ramach swojego poznania świata ma trudność w poznaniu i zgłębieniu. Marek Czuku dąży do prawdy i w tym, podobnie jak wierzący, jest bardzo szczery" - czytamy.

 

Zdaniem jury konkursowego, utwór Czuku jest wierszem "interesującym nie tylko pod względem treściowym, lecz również w aspekcie formalnym". "Klasyczna forma sonetu dla współczesnych poetów wydaje się zbyt restrykcyjna. Wymaga ona od autora bardzo dużej sprawności literackiej, doskonałego warsztatu i dyscypliny słowa. Z tych powodów jest obecnie mało popularna. Autorzy, którzy decydują się na ten gatunek poezji, często ponoszą porażkę. Marek Czuku ewidentnie odniósł sukces" - oceniono w komunikacie. 

Wiersz Roku 2019 wybrało jury w składzie: prezes Związku Pisarzy Katolickich Miłosz Kamil Manasterski (przewodniczący), poeta i dziennikarz Tomasz Wybranowski, scenarzysta i publicysta Jerzy Mosoń, dokumentalista i pisarz Zbigniew Wacław Kowalewski, poeta i laureat nagrody Juliusz Erazm Bolek. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się jesienią.

 

Marek Czuku jest poetą, krytykiem literackim i publicystą. Ukończył Wydział Fizyki i Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Jest autorem trzynastu zbiorów wierszy, wśród nich "Facet z szybą", "Forever" i "Stany zjednoczone". Publikował także felietony, wywiady i recenzje. Jego teksty ukazywały się m.in. w czasopismach: "Więź", "Kwartalnik Artystyczny", "Pogranicza", "Fronda", "Arcana", "Nowe Książki" i "Akcent". Jest laureatem konkursów literackich, wśród nich XXVIII Łódzkiej Wiosny Poetów, a także VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Dać świadectwo".

 

Związek Pisarzy Katolickich to stowarzyszenie nawiązujące do tradycji przedwojennej organizacji o tej samej nazwie - nieistniejącej w latach PRL. Związek m.in. promuje i popularyzuje literaturę o wartościach chrześcijańskich i humanistycznych, organizując konkurs na Wiersz Roku. W poprzednich latach wyróżnieniem tym nagrodzono poemat "Corrida" Juliusza Erazma Bolka (2017 r.) oraz pieśń "Bogurodzica" (2018 r.).  (za: PAP)Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl