„Wieczna Treblinka”- Charles Patterson

Obrazek artykułu
8 listopada 2014 o godzinie 16:00 Fundacja Czarna Owca Pana Kota zaprasza do krakowskiej księgarni deRevolutionibus na spotkanie z Katarzyną Biernacką ze Stowarzyszenia Empatia, które będzie toczyć sie wokół książki filozofa Charlesa Pattersona „Wieczna Treblinka”.

Zdolność czytania umożliwia wniknięcie w świat literatury, przyswajanie kolejnych treści powinno jednak skłaniać do myślenia. Pobudzać procesy pozwalające rozważać, zastanawiać się, tworzyć własny światopogląd itp. … Fundacja Czarna Owca Pana Kota już 8 listopada spróbuje obudzić często uśpione w nas emocje i nakłonić do rozważenia niezwykle istotnej tematyki w której zwierzęta znajdą swe miejsce.


Spotkanie wokół książki filozofa Charlesa Pattersona „Wieczna Treblinka” jest  dedykowane Isaacowi B. Singerowi- żydowskiemu pisarzowi, laureatowi nagrody Nobla, który w jednym ze swych opowiadań wspomniał, iż dla zwierząt wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka.


Krowa, świnia, kura…. Zwierzęta hodowane na ubój. Pokarm bez którego nie potrafimy się obyć. Ale czy ofiara przed śmiercią musi mierzyć się z niewyobrażalnym cierpieniem? Czy masowe „mordy” powinny byś normą, a rozczłonkowane ciała ulegające rozkładowi kończyć na wysypiskach? Do czasu kiedy zwierzęca śmierć pozwala żyć innym cały proces znajduje swe uzasadnienie. Biorąc pod uwagę fakt, że zabijamy więcej niż potrzeba i nie jesteśmy wstanie spożytkować produkowanych pokarmów sprawa okazuje się nie być oczywistą, tym bardziej, że doskonale wiemy, że dla wielu zwierzęta stają się nieczującym przedmiotem. Zabawką, która może dostarczyć makabrycznej rozrywki i wyzwolić najgorsze instynkty. Czyżby tam w środku ludzie skrywali żadną krwi bestie, potrafiącą spoglądać na śmierć bez emocji?8 listopada 2014 o godzinie 16:00 Fundacja Czarna Owca Pana Kota zaprasza  do  rozważań nad budząca kontrowersje tematyką. „Porównywanie tego, co robimy zwierzętom na fermach i w rzeźniach z działaniami nazistów wobec ich ofiar w obozach koncentracyjnych ma już dość długą historię”.  Katarzyna Biernacka – aktywistka Stowarzyszenia Empatia, tłumaczka i teoretyczka praw zwierząt opowie o postaci Isaaca B. Singera oraz wprowadzi na spotkanie wokół książki filozofa Charlesa Pattersona „Wieczna Treblinka”.


Pytania do krytycznego namysłu które wysuwają organizatorzy to między innymi:


Czy mamy prawo, uwzględniając szacunek wobec ofiar Holokaustu, dokonywać takiego porównania?

Czy da się porównywać cierpienie ludzi do cierpienia świń czy krów?

Czy to porównanie ubliża ludziom?

A może warto spojrzeć na te dwie sprawy od strony sprawców?

Jak to się dzieje, że cała grupa zostaje wykluczona ze wspólnoty moralnej i kiedy to się stanie, „wolno” już praktycznie wszystko?

Czy nie warto szukać odpowiedzi na pytanie – jak przeciwdziałać jakiejkolwiek rzezi, jak starać się o świat bardziej pokojowy i sprawiedliwy, gdzie niewinni mogą spać spokojnie?

Wszyscy zainteresowani mogą czuć się zaproszeni do księgarni deRevolutionibus (Kraków, ul. Bracka 14)


Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/487795021348725/?unit_ref=related_events

 

awatar
anonimowy

29 pażdziernik 2014  o  09:52

oczywiście że nie można , ale zwierze nie jest przedmiotem tez cierpi i jeżeli już musimy jeść mięso to róbmy to ,czyli
zabijajmy te zwierzęta w sposób na tyle humanitarny aby nie cierpiało - jak porównany człowiek w obozie koncentracyjnym bo nie oszukujmy się czy człowiek czy zwierze odczuwa tak samo tyle że zwierzę nie powie. A najlepiej
nie j e d z m y z w i e r z ą t !!!!- będziemy zdrowi i po kłopocie.


Miłośniczka zwierząt i wegetarianka
awatar
anonimowy

23 pażdziernik 2014  o  11:20

Oby tylko więcej takich spotkań.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku