W zgodzie z samym sobą

Okładka
Asertywność to podstawowa umiejętność komunikacji. Bycie asertywnym oznacza, że wyrażasz się skutecznie i bronisz swojego punktu widzenia, a jednocześnie szanujesz prawa i przekonania innych.


Asertywność może również pomóc zwiększyć poczucie własnej wartości i zdobyć szacunek innych. Może to pomóc w zarządzaniu stresem, szczególnie jeśli masz tendencję do przyjmowania zbyt wielu obowiązków, ponieważ trudno ci odmówić.

Niektórzy ludzie wydają się z natury asertywni. Jednak jeśli nie jesteś jednym z nich, możesz nauczyć się tej umiejętności. Doskonałą lekturą, która pomoże nam nabyć umiejętność zdrowego wyrażania siebie oraz budowania pozytywnych relacji z innymi jest książka - ASERTYWNOŚĆ Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych - Michaela Emmonsa i Roberta Albertia.

Według nich bycie asertywnym opiera się na wzajemnym szacunku, jest to skuteczny i dyplomatyczny styl komunikacji. Bycie asertywnym pokazuje, że szanujesz siebie, ponieważ jesteś gotów bronić swoich zainteresowań i wyrażać swoje myśli i uczucia. Autorzy pokazują także, że dzięki asertywności jesteś świadomy praw innych i jesteś gotów pracować nad rozwiązywaniem konfliktów. To zdrowszy styl komunikacji, który oferuje wiele korzyści. Pomaga powstrzymać ludzi od przekraczania granic, które sprawiają nam ból. Jeśli chcesz zmienić swój styl porozumiewania się z innymi, możesz nauczyć się komunikować w zdrowszy i bardziej efektywny sposób. Właśnie dzięki tej książce.

Czytelnikom pokazano w niej, jak krok po kroku, rozwinąć skuteczne wyrażanie siebie, kładąc nacisk na asertywność równych relacji, pokonać niepokój interpersonalny, zaspokoić swoje potrzeby w relacjach, stworzyć relacje o większej równości, ustanowić ograniczenia w życiu i relacjach, uczyć się i stosować umiejętności asertywności i stać się bardziej skutecznym w wyrażaniu potrzeb.

Zawarte są w niej informacje na temat życia w społeczeństwie wielokulturowym. Większość z nas ma trudności z komunikowaniem się asertywnie, ponieważ - w ten czy inny sposób - boimy się komuś sprawić przykrość, jeśli mamy odmienne zdanie. Ostatecznie nawyk komunikowania się w sposób asertywny - w dłuższej perspektywie prowadzi do najlepszych rezultatów.

Lektura książki zdecydowanie poszerzy naszą wiedzę o asertywności na wiele różnych sposobów, z których niektóre to: jak asertywnie zajmować się podejściem do siebie i stawaniem się osobą asertywną, jak kontrolować swoimi myślami i gniewem, ludźmi, którzy są wobec nas agresywni, jak asertywnie zachowywać się w pracy, ale także poznać czym jest asertywność w związkach i seksualności.

Ostatecznie asertywność dotyczy wartości - oznacza to, że mamy żyć zgodnie z naszymi wartościami, a nie cudzymi.

Pamiętaj, że uczenie się asertywności wymaga czasu i praktyki. Nie oczekuj, że od razu w pełni zrozumiesz asertywność. Spodziewaj się wewnętrznych blokad, częstych porażek i braku opanowania. I tak jak wszystko w życiu wymaga czasu, spodziewaj się, że i ten proces będzie go wymagał. To ile zalet niesie wraz z sobą – jeśli spróbujesz stawać się asertywnym, niebawem się o tym przekonasz:

• Być asertywnym oznacza, że jesteśmy szczerzy wobec siebie, wobec własnych wartości i jesteśmy gotowi postępować zgodnie z nimi.
• Mówiąc dokładniej, asertywna komunikacja oznacza, że jesteśmy gotowi i jesteśmy w stanie wyrazić nasze pragnienia i uczucia bezpośrednio i z szacunkiem.
• Zachowanie asertywności może być trudne, ponieważ inni ludzie często reagują negatywnie, w wyniku czego możemy się bać lub czuć się nieswojo. Nauczysz się nad tym zapanować.
• Korzyści z bycia asertywnym są zbyt liczne, by je wymienić, ale niektóre z najważniejszych obejmują zwiększoną pewność siebie, mniejszy lęk i zależność, lepsze relacje i mniej niechęci do innych.

Dzięki temu poradnikowi nie tylko poczujesz się silniejszy. Nabierzesz nowej pewności siebie, która rozkwitnie we wszystkich obszarach twojego życia. Skorzystaj z tych procesów i kroków, a poznasz doskonały sposób na potwierdzenie siebie.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku