W wakacje chętniej sięgamy po ebooki

Obrazek artykułu
Polacy chętnie zabierają i czytają na wakacjach książki elektroniczne. Bez ebooków wiele osób nie wyobraża sobie udanego wypoczynku.

Badanie Virtualo „Zwyczaje związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” dowodzi, że nowoczesne formy czytania zachęcają, by wypoczywać z książką.  Brak konieczności noszenia ze sobą ciężkich książek rozwiązuje problem, który do tej pory sprawiał, że wiele osób wolało zostawić zbędny bagaż w domu.


Dzięki ebookom łatwo i przyjemnie możemy korzystać ze wszystkich książek. Nikogo nie zdziwi więc, że ponad połowa respondentów w trakcie dłuższych podróży zabiera ze sobą elektroniczną książkę, a 40% używa jej przebywając na wakacjach. Ebook okazuje się bowiem atrakcyjnym partnerem, który potrafi między innymi umilić  każdą, nawet najdłuższą podróż.


Biblioteka w plecaku

Dla wielu osób wakacje to doskonały czas, pozwalający nadrobić czytelnicze braki. Nowoczesne formy czytania wychodzą naprzeciw potrzebom wszystkich czytelników. Nieważne, czy zechcemy relaksować się przy poważnych lekturach, czy lekkich, przyjemnych tytułach, ponieważ ebooki pozwalają na wybór różnorodnej literatury w dowolnym miejscu i czasie.


Książka elektroniczna nic nie waży i nie zajmuje miejsca. Interesujące nas ebooki z łatwością zapiszemy na czytniku, smartfonie lub tablecie, by następnie w kieszeni,  plecaku, walizce, czy torebce schować naszą biblioteczkę. Według respondentów biorących udział w badaniu głównymi zaletami ebooków są: szybki dostęp do własnej, wirtualnej biblioteki (32 proc.), wygoda korzystania (20 proc.) oraz brak konieczności noszenia ciężkich, papierowych książek (43 proc.).


Nowoczesna technologia ułatwia lekturę

Należy również przyznać, że nowoczesna technologia sprawia, że wyposażeni w odpowiedni czytnik możemy korzystać z lektury bez względu na warunki pogodowe, czas i miejsce. Podświetlany ekran sprawi, że z łatwością będziemy czytać wieczorami w autobusie, pociągu, czy samolocie.


Nie musimy się także obawiać, że lekturę niespodziewanie przerwie nam rozładowana bateria, skoro większość czytników jest energooszczędna i wyróżniają się niespotykanym dziś w świecie elektroniki, bardzo długim czasem pracy na jednym ładowaniu.


Przewaga wydania w formie elektronicznej zdaje się oczywista, tym bardziej jeżeli możemy liczyć na takie udogodnienia jak matowy papier elektroniczny, imitujący stronę książki, który świetnie sprawdza się w każdych warunkach. Dzięki niemu, niezależnie od natężenia światła tekst jest zawsze dobrze widoczny.

 

Świat współczesnej literatury w zasięgu ręki

Badanie dowiodło, że najczęściej z nowoczesnych form czytania korzystają ludzie młodzi w wieku 15-24 lat (32 proc.) oraz 25-34 lat (34 proc.), mieszkańcy dużych miast, którzy kilka razy w miesiącu robią zakupy przez Internet i cenią sobie możliwość lektury w każdej wolnej chwili.


 „Wraz z upowszechnieniem się laptopów, tabletów i smartfonów, e-booki i audiobooki stały się łatwo dostępne. Książka elektroniczna jest lekka, prosta w obsłudze, prawdziwa kieszonkowa biblioteka, co sprzyja lekturze w dowolnej chwili i miejscu, w podróży, na wakacjach czy w kawiarni” – komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo.


 „Warto podczas urlopu zabezpieczyć się na wypadek niesprzyjającej pogody i zabrać ze sobą wybrane wcześniej e-booki lub audiobooki. Z naszych obserwacji wynika, że w wakacje najlepiej sprawdza się literatura gatunkowa typu kryminał, thriller, fantastyka oraz romanse” – dodaje.


Oczywiście równie wygodnym rozwiązaniem są audiobooki, które podobnież jak ebooki umilą każdą dłuższą podróż, czy wakacje.


Jak pozyskać książki elektroniczne?

Okazuje się, że istotną rolę w rozpoczęciu obcowania z ebookami odgrywa wpływ otoczenia i rekomendacje innych użytkowników e-książek. Aż 36 proc. obecnych użytkowników ebooków wskazało, iż impulsem do spróbowania czytania w nowoczesnej formie była namowa znajomych.


Książki elektroniczne najczęściej pozyskiwane są poprzez  pobieranie bezpłatnych tytułów z oficjalnych źródeł – deklaracja 2/3 zapytanych respondentów. Według badania Virtualo, 55 proc. użytkowników kupuje ebooki samodzielnie, 40 proc. korzysta z plików pozyskanych przez znajomego.


W przypadku audiobooków najpopularniejsze sposoby pozyskiwania tytułów to bezpłatne pobieranie z oficjalnych źródeł (55 proc.), samodzielne kupowanie (43 proc. wskazań), korzystanie z audiobooków kupionych przez inną osobę (32 proc.). Co trzeci respondent (37 proc. czytelników e-booków i 31 proc. słuchających audiobooki) przyznaje się jednak również do korzystania z plików pozyskanych z nieoficjalnych źródeł.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl