W tym roku zostanie przyznany alternatywny Nobel w dziedzinie literatury

Obrazek artykułu
W 2018 roku z uwagi na aferę seksualną Akademia Szwedzka nie przyzna Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. Przedstawiciele świata kultury ze Szwecji oświadczyli, że zostanie przyznany alternatywny Nobel.

Kryzys, jaki wstrząsnął Akademią Szwedką, odbił się szerokim echem. Decyzja Komitetu Noblowskiego, by w tych okolicznościach, w roku 2018 nie przyznawać Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, nie wszystkim się jednak spodobała. Przedstawiciele świata kultury ze Szwecji utworzyli Nową Akademię, która w zamian ma przyznać w to miejsce alternatywnego Nobla.


W oświadczeniu organizacji, jaka połączył 101 szwedzkich pisarzy, dziennikarzy, aktorów, muzyków i innych osób ze świata kultury, czytamy:


„Założyliśmy Nową Akademię, aby przypomnieć ludziom, że literatura i kultura powinny promować demokrację, przejrzystość, empatię i szacunek, bez przywilejów, aroganckiej stronniczości i seksizmu. W czasach, gdy wartości ludzkie są coraz częściej kwestionowane, literatura staje się jeszcze ważniejszą przeciwwagą, aby powstrzymać kulturę milczenia i ucisku. Nowa Akademia uznaje to za tak istotne, że uważa iż największa nagroda literacka na świecie powinna zostać przyznana w 2018 roku. To jedyny cel, dla którego założyliśmy Nową Akademię”.

Inicjatywa ma charakter tymczasowy. Nowa Akademia chce wskazać laureata lub laureatkę, stosując zasady stosowanym przez Akademię Szwedzką. Cały proces będzie bardziej demokratyczny niż do tej pory. Laureat alternatywnej Nagrody Nobla poznamy w październiku. 10 grudnia 2018 roku podczas oficjalnej uroczystości Nagroda zostanie wręczona, dzień później Nowa Akademia zostanie rozwiązana.


Wszystko ma wrócić do dawnego rytmu, gdy Akademia Szwedzka odzyska zaufanie społeczeństwa. Na razie nie jest pewnym, czy będzie to 2019 rok. 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy