W tym roku nie będzie przyznana literacka Nagroda Nobla!

Obrazek artykułu
Akademia Szwedzka poinformowała, że w 2018 roku Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie przyznana. Instytucją wstrząsały ostatnio skandale związane z molestowaniem seksualnym oraz przeciekami dotyczącymi laureatów literackiego Nobla. (

W swym oświadczeniu Akademia Szwedzka przyznała, że decyzja została podjęta m.in. z powodu "zmniejszonego zaufania publicznego do Akademii". Instytucją tą wstrząsały ostatnio skandale związane z molestowaniem seksualnym oraz przeciekami dotyczącymi laureatów literackiego Nobla.


Carl-Henrik Heldin, prezes zarządu Fundacji Nobla w oficjalnej informacji wyjaśnił:

„Kryzys w Akademii wpłynął negatywnie na samą nagrodę Nobla. Decyzja ta podkreśla powagę sytuacji i pomoże chronić długotrwałą reputację instytucji. Nie wpływa to na harmonogram przyznawania pozostałych Nagród Nobla w 2018 r”.=

O możliwości nie przyznania nagrody pod koniec kwietnia wspominał sekretarz Akademii Szwedzkiej - Anders Olsson. Posuniecie zdaje się najlepszym rozwiązaniem w celu ratowania reputacji instytucji. Pomimo tego decyzja jest zaskoczeniem, bo  to pierwsza tak kryzysowa sytuacja od 75 lat.


 W 2018 roku Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie więc przyznana W 2019 roku natomiast poznamy dwóch laureatów, w tym jednego za rok 2018.


Źródło: (PAP)


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy