VMI – zarządzanie zapasami przez dostawcę

Obrazek artykułu
W zarządzaniu łańcuchem dostaw może brać udział sam dostawca. Wtedy mowa o VMI (Vendor Managed Inventory) czy też o SMI (Supplier Managed Inventory). Na czym dokładnie polega zarzadzanie zapasami przez dostawcę i jak przebiega ten proces?

Czym jest VMI?

VMI, czyli zarzadzanie zapasami przez dostawcę, to proces, w przypadku którego producent samodzielnie przygotowuje zamówienia na rzecz klienta, uwzględniając przy tym jego indywidualne potrzeby, które z kolei określane są na podstawie przekazywanych przez klienta informacji.


W wyniku VMI możliwe jest dokonane optymalizacji działania łańcucha dostaw w ramach zarzadzania zapasami przeznaczonymi dla odbiorcy przez ich producenta, ponieważ to on jest odpowiedzialny za określanie wielkości oraz czasu dostaw. To powoduje, że odbiorca może przez cały czasu posiadać stałą i pełną dostępność produktów.


Procesy zarzadzania zapasami przez dostawcę wymagają obustronnej zgody, niemniej często zdarza się też, że producent lub odbiorca towarów wyznaczają taką formę współpracy jako podstawową i niezbędną. Rozwiązanie to przede wszystkim powoduje odciążenie odbiorcy finansowo w kontekście kosztów związanych z zamrożonym kapitałem oraz wahaniami sezonowymi. Często stosuje się rozwiązania typu consignment stock, czyli składu konsygnacyjnego.




Przebieg procesu VMI consignment stock



producent dostaje prognozę, która potwierdzana jest jako umowa zobowiązania się dostawcy do dostarczenia towarów na podstawie prognozy
producent doręcza towar do odbiorcy
zapasy dostarczone przez dostawcę są składowane
producent otrzymuje raport uwzględniający listę pobrań i zużycia bieżącego
prowadzony jest audyt zapasów
naliczane są należności



Korzyści ze stosowania VMI


Jak zostało już wcześniej wskazane VMI pozwala na odciążenie kosztowo odbiorcy i utrzymanie poziomu zapasów na odpowiednim poziomie, ale również ma korzyści dla dostawcy oraz dla producenta. Przede wszystkim pozwala na minimalizację błędów w operacjach dostaw oraz w prognozowaniu, producent może zoptymalizować produkcję i utrzymać stabilność relacji z odbiorcą, także w rezultacie poprawia się poziom obsługi klienta i upraszczają się procedury administracyjne.


Opracowano dla firmy magazynowo-transportowej Trans Tok z Warszawy.


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl