Ustawienia systemowe Berta Hellingera - Przełom w psychoterapii i wiedzy o człowieku - Opis książki Damiana Janusa

Obrazek artykułu
Książka Berta Hellingera wyjaśnia procesy mentalne, które zwykle nie są omawiane, ponieważ pozostają częścią wewnętrznego doświadczenia klienta i terapeuty. Pokazuje systemową dynamikę chorób, problemów życiowych i trudności w pracy oraz opisuje sesje terapeutyczne. Omówione są metody pracy i rolę terapeuty. Autor umieszcza również ustawienia systemowe wśród innych podejść terapeutycznych, nauki i filozofii.


Metoda konstelacji narodziła się z ponownego odkrycia systemu rodzinnego na przestrzeni dziesięcioleci. Bert Hellinger, twórca tego systemu pogłębił i dopracował wcześniejsze ustalenia i pokazał, że wpływ rodziny jest większy niż wcześniej zakładano. Rdzeniem systemu rodzinnego są przede wszystkim nieświadome i ukryte połączenia. Nieważne, czy masz kontakt z członkami rodziny, mieszkasz sam, jesteś młody czy u kresu życia – rodzina zostaje z nami i wpływa na nasze przeznaczenie.

Niektórzy sądzą, że Bert Hellinger nauczył się swojej metody od słynnych Zulusów, że w terapii rodzinnej stosował to, co znał od lat, że Jung, Moreno lub ktoś na Wschodzie mówił o podobnych rzeczach, że sceneria wyrosła z niemieckiego idealizmu, albo to po prostu pewna forma szamanizmu, jeśli nie jakiś rodzaj spirytualizmu. Jednakże są to nieprawdziwe i niesprawiedliwe tezy. Istnienie powiązań między ustawieniami systemowymi Hellingera a innymi wytworami myślowymi i zbieżnymi kulturami potwierdza niezwykły uniwersalizm twierdzeń Hellingera, ale nie dotyczą one tego co jest w wybranych środowiskach nowe. Nowością jest odkryta przez Hellingera systemowa dynamika i porządki miłości, czyli tzw. prawa rządzące systemami rodzinnymi oraz te, w których Terapeuta może pomóc pacjentowi.


Księga podzielona jest na dwie części.


Część pierwsza – rozdziały I-IV – Autor zajmuje się pracą terapeutyczną i dydaktyczną z ustawieniami systemu oraz spostrzeżeniami, do których prowadzi ta metoda.
W drugiej części – rozdziałach V i VI – Omawiane są konteksty terapeutyczne, naukowe i filozoficzne, w których możemy umieścić układy systemowe.

  • W pierwszym rozdziale książki autor opisuje teorię i technikę budowania systemu zarówno dla grupy, jak i dla osoby (terapeuta-klient). Wyjaśnione są procesy i koncepcje tej metody, problemy pojawiania się zaburzeń, zachowania i postawy terapeuty systemowego.

  • W rozdziale drugim przedstawiony jest systematyczny przegląd zaburzeń psychicznych i fizycznych oraz problemów życiowych i zawodowych oraz opisuje sesje terapeutyczne. 

  • W rozdziale trzecim autor omawia poszczególne techniki terapeutyczne, pogłębia analizę procesów zachodzących podczas konstelacji oraz szerzej opisuje rolę terapeuty.

  • W czwartym rozdziale pisze o rodzinie, związkach i wychowaniu dzieci.

  • W rozdziale piątym, uwagę czytelnika zwracona jest na związek ustawień systemowych z psychodramą, terapią rodzin, psychoanalizą a innymi metodami terapeutycznymi i paraterapeutycznymi.

  • W ostatnim rozdziale przedstawione są ustawienia systemu w szerszym kontekście pytań stawianych przez filozofię, fizykę, antropologię, psychologię czy parapsychologię. 


Powyższy opis książki Damiana Janusa powstał na podstawie treści serwisu: virgobooks.pl 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl