Ustawienia systemowe Berta Hellingera - Przełom w psychoterapii i wiedzy o człowieku - Opis książki Damiana Janusa
Metoda konstelacji narodziła się z ponownego odkrycia systemu rodzinnego na przestrzeni dziesięcioleci. Bert Hellinger, twórca tego systemu pogłębił i dopracował wcześniejsze ustalenia i pokazał, że wpływ rodziny jest większy niż wcześniej zakładano. Rdzeniem systemu rodzinnego są przede wszystkim nieświadome i ukryte połączenia. Nieważne, czy masz kontakt z członkami rodziny, mieszkasz sam, jesteś młody czy u kresu życia – rodzina zostaje z nami i wpływa na nasze przeznaczenie.
Niektórzy sądzą, że Bert Hellinger nauczył się swojej metody od słynnych Zulusów, że w terapii rodzinnej stosował to, co znał od lat, że Jung, Moreno lub ktoś na Wschodzie mówił o podobnych rzeczach, że sceneria wyrosła z niemieckiego idealizmu, albo to po prostu pewna forma szamanizmu, jeśli nie jakiś rodzaj spirytualizmu. Jednakże są to nieprawdziwe i niesprawiedliwe tezy. Istnienie powiązań między ustawieniami systemowymi Hellingera a innymi wytworami myślowymi i zbieżnymi kulturami potwierdza niezwykły uniwersalizm twierdzeń Hellingera, ale nie dotyczą one tego co jest w wybranych środowiskach nowe. Nowością jest odkryta przez Hellingera systemowa dynamika i porządki miłości, czyli tzw. prawa rządzące systemami rodzinnymi oraz te, w których Terapeuta może pomóc pacjentowi.
Księga
podzielona jest na dwie części.
Część
pierwsza – rozdziały I-IV –
Autor zajmuje się pracą terapeutyczną i dydaktyczną z
ustawieniami systemu oraz spostrzeżeniami, do których prowadzi ta
metoda.
W drugiej części
– rozdziałach V i VI – Omawiane są konteksty terapeutyczne,
naukowe i filozoficzne, w których możemy umieścić układy
systemowe.
W pierwszym rozdziale książki autor opisuje teorię i technikę budowania systemu zarówno dla grupy, jak i dla osoby (terapeuta-klient). Wyjaśnione są procesy i koncepcje tej metody, problemy pojawiania się zaburzeń, zachowania i postawy terapeuty systemowego.
W rozdziale drugim przedstawiony jest systematyczny przegląd zaburzeń psychicznych i fizycznych oraz problemów życiowych i zawodowych oraz opisuje sesje terapeutyczne.
W rozdziale trzecim autor omawia poszczególne techniki terapeutyczne, pogłębia analizę procesów zachodzących podczas konstelacji oraz szerzej opisuje rolę terapeuty.
W czwartym rozdziale pisze o rodzinie, związkach i wychowaniu dzieci.
W rozdziale piątym, uwagę czytelnika zwracona jest na związek ustawień systemowych z psychodramą, terapią rodzin, psychoanalizą a innymi metodami terapeutycznymi i paraterapeutycznymi.
W ostatnim rozdziale przedstawione są ustawienia systemu w szerszym kontekście pytań stawianych przez filozofię, fizykę, antropologię, psychologię czy parapsychologię.
Powyższy opis książki Damiana Janusa
powstał na podstawie treści serwisu: virgobooks.pl