Tydzień z książkami Wojciecha Filabera

Obrazek artykułu
Doskonała okazja do poznania się z twórczością autora, który ma szansę trafić do Czytelnika swoim ciekawym dorobkiem literackim.


Wachlarz zainteresowań Wojciecha Filabera dotyczy takich dziedzin jak psychologia, psychoanaliza i psychoterapia. Interesuje go generalnie wszystko, co pozwala na dokonanie pozytywnej zmiany w jakości życia ludzi. Temu też daje upust w swoich książkach. Posiada na swoim koncie literackim kilka cennych tytułów. Na szczególną uwagę zasługuje Przemień siebie i własne wnętrze za pomocą medytacji. W której autor bardzo skrzętnie zaprezentował Czytelnikowi życie i dziedzictwo największych mistrzów medytacji. Książka ma na celu zapoznanie odbiorcy z pozytywnymi aspektami jakie oferuje medytacja w poprawie jakości życia i poprawę zdrowia umysłowego. Autor przedstawia czym jest naprawdę medytacja na podstawie lat doświadczeń osób które poświęciło znaczną cześć życia na wewnętrzną obserwacje procesów zachodzących w umyśle. Może posłużyć również jako poradnik jak również jako źródło inspiracji do stosowania medytacji w codziennym życiu. Książka wydana została również w wersji anglojęzycznej.


 

„Nieustanne przebywanie w nieustannym strumieniu myśli powoduje odłączenie od rzeczywistości. Wyłącznie w pełni uczestnicząc w procesie tworzenia obecnego momentu, pozostając umysłem w pełni w teraźniejszym momencie (a nie gdzieś w przyszłości lub przeszłości) osoba pozostaje w tym co jest i tworzy rzeczywistość w racjonalny sposób. Medytacja umożliwia skoncentrowanie się na tworzeniu doświadczenia w obecnym momencie zamiast pozostawania umysłem w przeszłości, która nie jest w żaden sposób realna lub też tworzenia obecnego doświadczenia z przyszłości, która jeszcze nie nastąpiła. Świadomie uczestnicząc w procesie tworzenia doświadczania własnego życia, bazując na tym co jest obecnie, tak naprawdę, bez potrzeby wytwarzania swojego nierealistycznego wizerunku, medytacja daje możliwość trenowania umiejętności koncentracji i pełnego uczestniczenia w procesie tworzenia doświadczeń. Przebywanie w obecnym momencie, pełna akceptacja tego momentu i tego jak obecny moment wygląda, umożliwia tworzenie i doświadczanie życia w sposób racjonalny. Medytacja pozwala osobie stać się twórcą obecnego momentu a nie skutkiem przeszłych zdarzeń, lub też uciekinierem od odpowiedzialności za obecny moment w iluzję przyszłości wytworzoną przez umysł. Celem medytacji jest trenowanie umysłu w celu przebywania ''tu i teraz'', w pełni uczestnicząc w tworzonych doświadczeniach.”

 

W kolejnej (Sekretna hawajska metoda przebaczania i akceptacji) autor lansuje Czytelnikowi inne spojrzenie na przyczynę powstawania w życiu człowieka chorób i problemów wewnętrznych. Jako klucz wskazany zostaje umysł każdego z nas, gromadzący nawał niepotrzebnych informacji, a także niesłusznych, szkodliwych przekonań dotyczących siebie oraz świata. W postaci poradnika prezentuje wiedzę na temat Huny, metody Ho'oponopono oraz stanu „zero”, autor pozwala wszystkim zainteresowanym z naszego kręgu cywilizacyjnego, zaznajomić się z innymi od dotychczas stosowanych, formami oczyszczania swojego umysłu.

 


„Całkowite uwolnienie umysłu od nagromadzonych wewnętrznie zagadnień, przebaczenie ludziom i otoczeniu za współudział w tworzeniu nieracjonalnych treści, pozwala na nowe, wolne i niezależne od wszelkich ograniczeń tworzenie życia.  Za pomocą metody Ho’oponopono osoba jest w stanie ponownie połączyć się z prawdziwym i autentycznym wnętrzem – połączyć się ze źródłem energii i wolności oraz rozpoznać wszelkie nieprawidłowości, które funkcjonują w umyśle. Dodatkowym zadaniem procesu Ho’oponopono jest wzmożenie koncentracji, odwagi, wewnętrznej siły, inteligencji oraz wewnętrznego spokoju.”

 

W książce Huna i Ho’oponopono: Starożytna wiedza współcześnie autor dokonał próby prezentacji i wytłumaczenia współczesnemu przedstawicielowi cywilizacji zachodniej czym są Huna i Ho’oponopono. Przybliżając starożytne nauki, Wojciech Filaber przekonuje Czytelnika, że każdy człowiek jest kreatorem swojego bytu i jest odpowiedzialny za swoje życiowe doświadczenia. Co więcej, każda osoba jest indywidualnym twórcą wszelkich stanów, które wewnątrz wytwarza i sama jest odpowiedzialna za kondycję swojego umysłu. Każdy może zatem dokonać wyboru: albo pozostać w nieprawdziwym stanie umysłu, albo stać się w pełni odpowiedzialnym za własne doświadczenia i pokierować procesami zachodzącymi w jego wnętrzu.


 

„Życie samo w sobie stanowi osobistą przestrzeń, w której każdy posiada możliwość wyboru: pozostanie w łączności z prawdziwym źródłem własnego „ja” bądź też odejście od tego źródła i błądzenie w wytworzonych przez ludzki umysł iluzjach. Huna umożliwia odkrycie nowego sposobu funkcjonowania, ujrzenie prawdziwej natury własnego umysłu, który istnieje poza nieracjonalnymi myślami. Owa metoda pozwala na nauczenie się odpowiedzialności za wszelkie treści, jakie pojawiają się w naszych myślach. Huna to także bardzo uniwersalna metoda oczyszczenia – może być stosowana bez względu na miejsce, czas i wiek. Zasady, na których Huna jest oparta, umożliwiają jej praktykowanie w celu zintegrowania nieświadomego oraz podświadomego elementu umysłu z jego świadomą częścią. W efekcie ma to doprowadzi do uzyskania duchowego balansu.”

 

Zostały wydane również dwie ciekawe publikacje w formie elektronicznej, mowa tutaj o ebooku Kluczowe różnice pomiędzy teorią snów Zygmunta Freuda i Carla G. Junga, w którym autor pokusił się o napisanie pracy dotyczącej różnic wynikających z teorii snów Zygmunta Freuda a Carla Gustawa Junga. Psychoanalitycy twierdzą, że śnimy tylko o takich rzeczach, które są dla nas ważne. Niekoniecznie musi stanowić odpowiedź na problemy, których w świecie zewnętrznym jest tak wiele. Dlatego, aby je zrozumieć, potrzebne jest poznanie własnych uczuć i doświadczeń.


 

„Interpretacje snów Freuda i Junga kładą podobny nacisk na znaczenie snów w terapii i skupiają się na fakcie, że sny stanowią odzwierciedlenie wewnętrznej i zewnętrznej walki pacjenta. Proces gromadzenia informacji zawartych w snach przez obu badaczy jest również taki sam. Obie metody opierają się na analizie otoczenia osoby śpiącej i skojarzeń, które pochodzą z podświadomego umysłu danej osoby. Freud stworzył psychoanalityczną technikę, która skupia się na analizie snów. Analiza i interpretacja snów są odkrywaniem umysłu poprzez wolne skojarzenia i kontakt seksualnym rozwojem człowieka i jego zmysłowością.”

 

Natomiast w ebooku pod tytułem Przyczyny powstania konfliktów zbrojnych w XX wieku na podstawie teorii archetypów i nieświadomości zbiorowej Carla G. Junga Wojciech Filaber pisze na temat przyczyn powstania głównie obu wojen światowych. Ta publikacja oparta jest na teorii Junga, ale też w pewnym stopniu na wypracowaniu Junga pod tytułem „Wotan”. Jest to bardzo ciekawa hipoteza, rzucająca światło na politykę w ogólnym ujęciu. Warto przyjrzeć się temu bliżej!

 


„Jung w jednym z jego snów przedstawił, że ludzka psychika zawiera warstwy zbiorowej nieświadomości, które sięgają prehistorycznych czasów, w których szeroko rozwinięte były w ludzkich umysłach umiejętności polowania i gromadzenia zdobyczy. Jung odkrył, iż ewolucyjne warstwy ludzkiej psychiki genetycznie są przekazywane a niektóre zastąpione w strukturze mózgu w ciągu wieków ewolucji. Jung twierdzi, że historyczne warstwy snów odzwierciedlane są na podstawie materiału genetycznie dziedziczonego za pomocą istnienia wrodzonej warstwy zorganizowanej w mózgu.”

 

Nie można również nie wspomnieć o książce, którą autor napisał dla młodszego pokolenia Czytelników. Mowa oczywiście o „Historyjkach dla dzieci w języku polskim i angielskim cz. I” stanowiących zbiór 10 dwujęzycznych (polsko-angielskich) opowieści dla najmłodszych. Prezentują one nietypowe, spersonifikowane życie zwierząt. Dwujęzyczne opowieści przeznaczone są zarówno dla dzieci dwujęzycznych, jak i do nauki angielskiego dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem nowego języka.


 


„Kot miał bardzo ostre zęby. Wyglądał przerażająco, kiedy Mysz spoglądała na niego zza sofy.

„To niesprawiedliwe, że myszy muszą chować się przed kotami” – powiedziała smutnie Mysz. „ Koty nie lubią myszy” – pomyślała ponownie mysz.

Pewnego dnia Mysz wpadła na pomysł, nad którym myślała przez cały dzień. Gdy była gotowa, opuściła małą norę, w której mieszkała. Kot czekał za sofą. Nagle Mysz zbliżyła się w kierunku sofy, gdzie ukrywał się Kot. W tym samym momencie Kot wyłonił się zza sofy, rzucił się na Mysz i położył łapę na jej ogonie.

(…)

The Cat had very sharp teeth. He looked very scary when the Mouse watched him from behind the sofa.

‘It is not fair that Mice have to hide from Cats,’ thought the Mouse sadly.

‘Cats do not like mice,’ thought the Mouse again.

One day the Mouse had an idea, and had been busy thinking about it all day. When the Mouse was ready, it left the small hole where it lived.

The Cat was waiting behind the sofa. Soon the Mouse started moving towards the sofa where the Cat was hiding.

The Cat suddenly appeared from behind the sofa and pounced on the Mouse, standing on its tail.”

 

Zapraszamy na tydzień z książkami autora poznając twórczość Wojciecha Filabera. Zachęcamy również do odwiedzenia strony autora na Facebooku

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl