Trylogia "Żywiciel" - premiera 1 marca

Obrazek artykułu
„Żywiciel" to przetłumaczona na 25 języków trylogia autorstwa Deborah Ellis, kanadyjskiej pisarki i działaczki na rzecz pokoju, laureatki jednego z najważniejszych wyróżnień w świecie literatury dziecięcej – Sweden's Peter Pan Prize oraz wielu innych nagród.
Dochody z trylogii „Żywiciel” autorka przekazuje na pomoc mieszkańcom terenów objętych kryzysem.

Trylogia opowiada losy dwóch przyjaciółek, Parvany i Shauzii, których codzienne, zwyczajne życie w Kabulu zostaje przerwane przez wojnę domową w Afganistanie i objęcie władzy przez talibów. Dziewczynki, by pomóc rodzinie w tych trudnych czasach przebierają się za chłopców, by zarobić na utrzymanie i jedzenie. 

W pierwszym tomie poznajemy Parvanę i Shauzię oraz ich rodziny, które próbują żyć pod władzą talibów w Kabulu. Dziewczynki, przebrane za chłopców muszą wziąć na siebie utrzymanie rodzin. 

W drugim tomie Parvana, w wyniku wydarzeń z poprzedniej części, zostaje rozdzielona z rodziną i przemierza ogarnięty wojną kraj w jej poszukiwaniu. Po drodze spotyka podobne sobie dzieci, które również są ofiarami wojny. 

Tom trzeci przedstawia losy Shauzii, która opuszcza Kabul w poszukiwaniu lepszego życia i trafia do obozu dla uchodźców w Pakistanie, gdzie nadal marzy o podróży do Francji. 

Trylogia polecana przez laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, Malalę Yousafzai. 

Książki zostały objęte patronatem Amnesty International.

Historia Parvany to opowieść o ogromnej odwadze. Uświadamia nam, że nawet w najstraszliwszych warunkach człowiek jest w stanie walczyć o swoje podstawowe prawa, takie jak wolność i dostęp do edukacji. 
Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International




Trylogia składa się z następujących części:

 

 Żywiciel

                                                                                             

Jeszcze niedawno Parvana była zwyczajną dziewczynką, która co rano zakładała szkolny mundurek, martwiła się klasówką z matematyki, a po lekcjach spędzała czas z przyjaciółkami, przemierzając ulice tętniącego życiem Kabulu. Ale teraz stolica Afganistanu została opanowana przez talibów. Rodzina jedenastoletniej Parvany musi zamieszkać w jednym pokoju w zrujnowanym bombami budynku. Warunki życia dziewczynki pogarszają się jeszcze bardziej, kiedy jej ojciec zostaje aresztowany.


Rodzina zostaje bez środków do życia. Matka i starsza siostra Parvany nie mogą wyjść z domu nawet po to, żeby kupić coś do jedzenia. Teraz to ona, przebrana za chłopca, musi wziąć na siebie utrzymanie rodziny. W chłopięcym stroju, z krótkimi włosami, zaczyna szukać sposobów, aby zapewnić rodzinie przetrwanie.


Czy dziewczynka, która wciąż tęskni za szkołą i zabawą z koleżankami, znajdzie w sobie dość odwagi, aby udźwignąć obowiązki ponad siły dziecka?


„Żywiciel" to opowieść o lojalności, harcie ducha, przyjaźni i sile życia w niezwykłych warunkach.

 

 

 

Podróż Parvany

 

Parvana, nadal w przebraniu chłopca, wyrusza na poszukiwanie matki i rodzeństwa, przemierzając kraj ogarnięty wojenną zawieruchą.


Po drodze spotyka inne dzieci, które tak jak ona są ofiarami wojny – niemowlę w zbombardowanej wsi, dziewięciolatkę, która twierdzi, że ma magiczną moc nad minami, chłopca z jedną nogą. Bohaterowie postanawiają trzymać się razem, bo wierzą, że to zwiększy ich szanse na ocalenie.


Czy uda im się znaleźć bezpieczną przystań?

 

 

               

Shauzia

                              

Czternastoletnia przyjaciółka Parvany, Shauzia, ucieka od nędzy życia w Kabulu. Trafia jednak do obozu dla uchodźców w Pakistanie. Nie przestaje marzyć, że kiedyś uda jej się zobaczyć ocean, wciąż planuje nowe życie we Francji. „Shauzia" to portret przebojowej i upartej nastolatki, która mimo przeciwieństw losu próbuje odzyskać kontrolę nad własnym życiem.


Tymczasem decyduje się opuścić obóz i spróbować życia na ulicach Peszawaru. Towarzyszy jej pies, Jasper. Czy w mieście pełnym niebezpieczeństw uda jej się przetrwać i spotkać ludzi, którzy będą chcieli jej pomóc?


Ta seria stanowi doskonały pretekst do poruszania tematyki ogólnych wartości.

 


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl