Trening uwaznego samowspółcucia

Okładka
Zamiast bezlitośnie osądzać i krytykować siebie za różne niedociągnięcia lub niedoskonałości, współczucie dla samego siebie oznacza, że ​​w obliczu osobistych błędów jesteś uprzejmy i wyrozumiały – w końcu kto powiedział, że masz być doskonały?



Niesamowite! Jednak prawdziwe… a wszystko za sprawą ośmiotygodniowego treningu uważnego samowspółczucia opracowanego przez dr Kristin Neff, pionierkę w badaniach nauczania umiejętności współczucia w życiu codziennym, a jednocześnie uznaną za jedną z najbardziej wpływowych psychologów badawczych na świecie. Wraz z Chrostopherem Germerem stała się współautorem książki Samowspółczucie, książce o tym, jak wykorzystać techniki uważności, aby zaakceptować i zbudować wewnętrzną siłę.


Okazywanie współczucia dla siebie tak naprawdę nie różni się od współczucia dla innych. Współczucie wobec siebie polega na zachowaniu się w taki sam sposób wobec siebie, gdy przeżywasz trudny czas, zawodzisz lub zauważasz coś, czego w sobie nie lubisz.


Książka rozpoczyna się od odniesienia się do tego, czym jest współczucie wobec siebie: w gruncie rzeczy traktowanie siebie jak dobrego przyjaciela. Zawiera elementy życzliwości, zwykłego człowieczeństwa i uważności. Wobec siebie nie zawsze przychodzą one naturalnie, lecz poradnik bardzo stymuluje w rozwijaniu tych umiejętności. Składa się z różnych elementów, w których każdy pełni swoją określoną, istotną funkcję.


Opisane w książce koncepcje i praktyki oparte zostały o badania naukowe oraz bazują na ogromnej wiedzy i bogatym doświadczeniu autorów w uczeniu tysięcy osób samowspółczucia. Lekcje, które czerpiemy z tej książki, obejmują odnajdywanie wspólnego człowieczeństwa, doświadczanie emocji, uspokajanie się i docenianie siebie. Wprawdzie program uważnego samowspółczucia nie jest terapią, to skutki, jakie pociąga za sobą wskazuje, jak bardzo terapeutycznie na nas oddziałuje. Podręcznik uważnego współczucia został zaprojektowany jako praktyczne narzędzie do nauki współczucia wobec siebie. Podam tylko kilka przykładów, dla których warto sięgnąć po ten poradnik.


Chociażby odnalezienie wspólnego człowieczeństwa jest ważną umiejętnością, którą wykształcimy w sobie po przeczytaniu tej książki i zaczniemy wprowadzać w życie. Książka tak została tak napisana, abyś pomyślał o sytuacji, w której sam siebie surowo oceniasz, a następnie byś odnalazł w niej wspólne człowieczeństwo, zadając sobie kilka prostych pytań: Czy inni na świecie tego doświadczają? Czy wielu innych prawdopodobnie popełniło podobny błąd? Prawdopodobnie tak. Warto zadać sobie te pytania, gdy dokonujesz samooceny, ponieważ przypomina nam to, że jeden błąd to nie koniec świata.


Kolejnym ważnym elementem są emocje i ich przeżywanie. Okazuje się, że emocje znikają szybciej, jeśli je poczujemy. Książka uczy, że „to, czemu się opieramy, trwa”, ale „co czujemy, możemy uleczyć”. Któż z nas lubi odczuwać negatywne emocje? Wolimy o nich szybko zapomnieć, zagłuszyć. Poradnik ukazuje, że kiedy odpychamy negatywne emocje, odpychamy również zdolność leczenia. Kawałki układanki łączą się powoli w całość i nagle okazuje się, że otrzymałeś odpowiedź na pytanie, dlaczego odczuwasz te nieprzyjemne uczucia i co ważne nauczysz się je odczuwać. Zobaczysz, jak szybko poczujesz ulgę.


Autorzy naprawdę docierają do sedna współczucia wobec siebie w życzliwy i pomocny sposób. Ten poradnik nie jest tylko zwykłą książką! Tą będziesz chłonął i wnikliwie analizował! To źródło cennych informacji. Zawiera różne ćwiczenia, nad którymi możesz zacząć pracować. Niektóre z nich wymagają zastanowienia się nad konkretnymi tematami, podczas gdy inne mogą wymagać zapisania informacji. W książce znajdziesz  znajdzie  puste miejsca, których zadaniem jest zmobilizowanie Cię do pracy.  Ludzie mają różne doświadczenia i uczą się w różnym tempie.  Autorzy świetnie sobie z tym poradzili, to bardzo decydujący czynnik, który zachęca  do sięgnięcia po tę książkę – praca i zdobywanie cennych informacji, których nie brakuje w całej książce.Liczba może początkowo wydawać się przytłaczająca, ale jest to niezbędne. Współczucie wobec siebie to obszerny temat i niektórym może wydawać się obcy – dlatego tak ważne, by zgłębić jak najwięcej wiedzy na ten temat.Jestem pewna, że większość czytelników również będzie cenić  sobie równowagę między podstawowymi informacjami, przykładami i dogłębną wiedzą. Książka  sprawia, że ​​wszystko, o czym piszą autorzy, jest wciągające, zwłaszcza że bezpośrednio zwraca się do czytelnika i mówi o tym, jak możesz się poczuć na skutek zdobytej wiedzy.

 

Podręcznik uważnego współczucia jest fantastycznym praktycznym wprowadzeniem do współczucia dla siebie. Jest idealny dla osób, które uczą się poprzez działanie i tych, które chcą być prowadzone przez proces zdobywania wiedzy. Zatem wykorzystaj techniki uważności i ćwicz samo współczucie i zobacz, jak to odmieni Twoje życie!

 

 

 

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl