Top 10 najlepszych polskich pisarzy

Obrazek artykułu
W dziedzinie literatury, Polska może poszczycić się wieloma nazwiskami, należącymi do wybitnych twórców, którzy są rozpoznawalni na całym świecie, pomimo że od daty ich śmierci minęło już sporo czasu. Aczkolwiek chodząc do szkoły, możemy mieć mieszane uczucia co do pisarzy, których kilkusetstronicowe książki trzeba czytać zamiast oddawać się innym przyjemnościom, jednak wręcz trzeba docenić ich niebywały talent literacki.1. Nie ma wątpliwości, że listę top 10 najlepszych, polskich pisarzy otwierać powinien oczywiście Henryk Sienkiewicz, twórca słynnej Trylogii, uznawanej przez wiele rankingów za najwybitniejsze dzieło wszech czasów. Jego książki (np. Krzyżacy) są obowiązkowymi lekturami szkolnymi na różnych etapach edukacji.


2. miejsce należy do kolejnego, wybitnego pisarza – Stefana Żeromskiego, autora m.in. Przedwiośnia.


3. Na najniższym stopniu podium stanąłby dzisiaj Władysław Reymont ze swoimi Chłopami. Książka ta uważana jest za trzecie, największe dzieło wszech czasów.


4. Miejsce tuż za podium zajmuje Stanisław Lem.


5,6. Tuż za nim plasują się nasi polscy nobliści, czyli wybitna poetka Wisława Szymborska oraz Czesław Miłosz, niestety już zmarli.


7. miejsce należy do Witolda Gombrowicza, autora Ferdydurke.


8. Na ósmej pozycji usytuowano Stanisława Wyspiańskiego, który napisał słynne Wesele.


9. Przedostatnie miejsce zajmuje Sławomir Mrożek.


10. Listę top 10 najlepszych polskich pisarzy w historii zamyka Julian Tuwim, autor tekstów kabaretowych i rewiowych oraz politycznych, znany z popularnych wierszyków dla dzieci, jak Lokomotywa czy Pan Hilary.


Z pewnością ranking ten wielu osobom nie będzie do końca odpowiadać i podadzą innych, znanych autorów literackich dzieł – swoich ulubionych. Zwłaszcza, że także współcześnie Polska posiada różnych, wybitnych pisarzy, których książki cieszą dużą popularnością. Powyższa lista jest zatem bardzo subiektywna i zachęcamy każdego do podania własnego rankingu najlepszych, polskich pisarzy wszech czasów.


stopka autorska: EduExplorer, rezerwacja lekcji online


awatar
anonimowy

4 czerwiec 2018  o  07:36

Andrzej Sapkowski to gdzie?
awatar
anonimowy

25 wrzesień 2017  o  12:36

Nie zgodzę się.
Lem jest absolutnie najlespzym, najpoczytniejszym i najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego przewaga na Sienkiewiczem jest zdecydowana. Drugie miejsce oczywiście dla autora Krzyżaków i Potopu, a trzecie dla twórcy szklanych domów. Reszta polskich pisarzy (niestety) nie odgrywa większej roli w panteonie światowej literatury. Dziwne jednakże jest pominięcie Aleksandra Głowackiego vel. Prus w pierwszej dziesiątce tego rankingu.
awatar
anonimowy

24 sierpień 2017  o  09:38

A gdzie Micmiewicz i Słowacki?????????

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl