Tadeusz Zysk kandyduje do Sejmu
![Obrazek artykułu](/articles/99dbac29_large.jpg)
Wybory parlamentarne w 2015 roku odbędą się 25 października. Listy wyborcze ujmują wielu kandydatów, a głos jest tylko jeden, warto więc zawczasu zastanowić się na kogo chcemy głosować.
Dla wielu osób ważną informacja będzie, że ludzie książki znajdą swe miejsce na listach wyborczych.
Z listy Zjednoczonej Prawicy, która obejmuje Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę, Polskę Razem Jarosława Gowina oraz Prawicę Rzeczpospolitej, w poznańskim okręgu nr 29. kandyduje do Sejmu Tadeusz Zysk, prezes zarządu wydawnictwa Zysk i S-ka w Poznaniu.
Na liście Zjednoczonej Lewicy na ósmym miejscu w Warszawie jest Rafał Skąpski, który przez dziesięć lat kierował Państwowym Instytutem Wydawniczym, i w dalszym ciągu jest prezesem spółki Targi Książki, a od dwóch kadencji pełni również funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
W Pile do Sejmu z listy Zjednoczonej Lewicy kandyduje Jan Lus, współwłaściciel (wraz z żoną Marią) Domu Księgarskiego MJL, były prezes Izby Księgarstwa Polskiego (2007-2010).
Prawdopodobnie w Lublinie z listy Prawa i Sprawiedliwości będzie kandydować Grzegorz Czelej, który jest senatorem w obecnej kadencji. W roku 1992 założył jedno z największych wydawnictw medycznych w kraju – Wydawnictwa Czelej Sp. z o.o.
W okręgu poznańskim listę Platformy Obywatelskiej do Sejmu otwierać będzie Rafał Grupiński, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO w obecnej kadencji, który jest posłem od 2005 roku. Był prezesem zarządu WSiP (1999-2001), a następnie dyrektorem książek, wiceprezesem i prezesem w wydawnictwie Prószyński i S-ka (2002-2005).
Z drugiego miejsca na warszawskiej liście PSL ma kandydować Michał Strąk, dyrektor Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, nazywanej Biblioteką na Koszykowej (od 2003 roku). Poprzednio był już posłem na Sejm (1993–1997), a także ministrem-szefem Urzędu Rady Ministrów (1993–1995) oraz członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (1995- 2001).