Szkolenia dla autorów książek

Jak wydać i wypromować książkę? To bardzo cenne pytania, gdyż w ostatnich latach bardzo popularne stało się wydawanie własnych książek w tym także ebooków i audiobooków.


Zanim ostatecznie zdecydujemy się na daną agencję wydawniczą warto dokładnie przeanalizować ceny przynajmniej w kilku innych, bo rozbieżność cenowa może być dość duża. Oprócz ceny warto sprawdzić całą gamę usług wchodzących w skład danego wydawnictwa, gdyż nie wszystkie obecne na rynku firmy oferują tworzenie ebooków czy audiobooków. Dodatkowo warto podpytać o to, czy będziemy mogli liczyć na pomoc wydawnictwa w kwestiach promocji i marketingu. ( Pracownik dobrego wydawnictwa powinien podpowiedzieć, jak samodzielnie i aktywnie wpływać na promocję książki w mediach czy w Internecie). Konsultant z wydawnictwa powie, jak współpracować z mediami, jak i gdzie organizować spotkania z czytelnikami oraz jak promować się w mediach społecznościowych. Z pomocą wydawnictwa z pewnością łatwiej nam będzie ogarnąć temat skutecznego marketingu w sieci.


Zanim wybierzemy wydawnictwo należy również przemyśleć temat wielkości książki, wyboru czcionki, grubości i rodzaju papieru, a także temat okładki (czy zrobimy własny projekt, czy potrzebna będzie dodatkowo praca grafika). Nie wszystkie wydawnictwa godzą się na dowolność w kwestiach technicznych wersji drukowanych, dlatego warto ustalić te sprawy jeszcze przed podpisaniem umowy.

Niektórzy autorzy stawiają na tak zwane samopublikowanie, jednak w tym przypadku autor musi nastawić się na dużo więcej pracy w promocję i sprzedaż własnych utworów. Samodzielne wejście na rynek książki mimo, że jest bardzo trudne, to staje się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób wie, jak robić to dobrze i z sukcesem. Pełne samopublikowanie polega na tym, że autor ponosi samemu całkowity koszt publikacji, dodatkowo osobiście zajmuje się reklamą, sprzedażą, dystrybucją i magazynowaniem swoich książek. Dzięki temu ma on pełną kontrolę nad jakością całego procesu i nie musi się z nikim dzielić prawami autorskimi do swojej twórczości. Pełne samopublikowanie jest bardziej kosztowne i czasochłonne.(Źródło: Wikipedia).


Samodzielnie można również wydać książkę w formacie cyfrowym, a książka ma wówczas takie same prawa do ochrony autorskiej i również otrzymuje numer ISBN. Istnieją również firmy, które współfinansują w kosztach wydania książki różnych autorów, także początkujących - w zamian za określony procent od sprzedaży. Wszystko określa umowa, którą można negocjować.

Niezależnie jednak od tego, jak dany autor zdecyduje się wydać książkę musi zmierzyć się z tematem mediów społecznościowych oraz blogowaniem. W dzisiejszych czasach bez własnego fun page na Facebooku czy Google+ nie ma szans na dotarcie do potencjalnych klientów, każdy autor powinien również prowadzić własnego bloga. To jest zupełne minimum współczesnego autora.

Zagadnienia marketingu internetowego stają się bardzo pomocne i są dostępne na szkoleniach i kursach odbywających się w całej Polsce, dlatego ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie nie powinniśmy mieć problemu, o tym więcej pod tym linkiem. Każdy autor powinien mieć podstawy z marketingu, sprzedaży i promocji chociażby po to, aby sprawdzać pracę swojego wydawnictwa i ewentualnie modyfikować działania na wczesnym etapie.


Każdy chce zarobić na swojej pracy jak najwięcej, a nie chować do szufladki kolejną książkę, dlatego warto dobrze przygotować się do wydania swoich dzieł.


M-S-M

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl