Sytuacja na polskim rynku pracy - co warto o niej wiedzieć?

Obrazek artykułu
Znalezienie stałej i dobrze płatnej pracy to gwarancja ustabilizowanej sytuacji życiowej.

Nie dziwi więc fakt, że osoby, które poszukują zatrudnienia często obawiają się, czy uda im się znaleźć pracę spełniającą ich oczekiwania. Warto więc przyjrzeć się temu jak wygląda obecnie sytuacja na polskim rynku pracy.Niska stopa bezrobocia i brak rąk do pracy


Sytuacja na polskim rynku pracy ulega poprawie już od kilku dobrych lat. Nic więc dziwnego, że obecnie możemy cieszyć się najniższą stopą bezrobocia od czasu upadku komunizmu. W kwietniu 2019 roku wynosiła ona bowiem zaledwie 5,6 procenta co stawia nas w grupie krajów z najniższym poziomem bezrobocia w Europie. Jest to doskonała wiadomość dla pracowników. Brak chętnych do podjęcia pracy sprawia bowiem, że pracodawcy zaczynają oferować nam coraz lepsze warunki - nie tylko wyższe pensje, ale również różnego rodzaju udogodnienia i dodatki.Kto może liczyć na szybkie znalezienie zatrudnienia?


Oczywistym jest, że mimo dobrej sytuacji na rynku pracy niektóre osoby znajdują się w nieco gorszej sytuacji niż inne. Niezależnie od regionu naszego kraju największe szanse na znalezienie dobrej posady mają osoby posiadające specjalistyczną wiedzę - programiści, informatycy, osoby zajmujące się nowymi technologiami. Spore zapotrzebowanie jest również na fachowców. Obecnie brakuje pracowników budowlanych, operatorów maszyn, stolarzy, hydraulików czy osób zajmujących się wykończeniem domów. Sporo etatów oferuje również sektor usługowy oraz branża handlowa. 


Niemniej jednak, na dobrych portalach z ofertami pracy takimi jak Jobsora ciekawe oferty może znaleźć każdy z nas - również osoby dopiero zdobywające doświadczenie zawodowe.


Podsumowując, sytuacja na polskim rynku pracy jest obecnie naprawdę dobra. W porównaniu z wysokim bezrobociem i niskimi zarobkami, które spędzały sen z oczu pracowników jeszcze dziesięć lat temu możemy czuć się naprawdę bezpiecznie. Obecnie w większości regionów kraju każdy, kto chce znaleźć zatrudnienie może mieć pewność, że nie będzie miał z tym większych problemów.Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy