Świetna książka - polecam każdemu kociemu fanowi!

Okładka
Koty, podobnie jak ludzie, mają różne usposobienie i ważne jest, aby zrozumieć, czego oczekujesz od swojego kociego towarzysza, ale również czego możesz się spodziewać po swoim kocim ulubieńcu.
 
Wszak podobnie jak ludzie, koty również mają potrzeby, aby czuć się szczęśliwymi i bezpiecznymi. I podobnie jak my, kotki także mają swoje kocie charakterki, przyzwyczajenia i humorki :) Owe przemiłe stworzonka dzięki swoim zabawnym osobowościom, czułemu zachowaniu i uroczym pyszczkom stały się idealnymi zwierzakami, jakie możemy udomowić!


Koty są bardzo inteligentnymi, naturalnie ciekawskimi i aktywnymi stworzeniami. Musimy zadbać o to, by zapewnić im mnóstwo psychicznej i fizycznej stymulacji. Sama mam kotkę (Alfę) a ponadto przez mój dom przewinęło się całkiem sporo futrzaczków, więc doskonale wiem, że kot musi polować, prześladować i odgrywać swoje naturalne, instynktowne zachowania. Należy zapewnić mu odpowiednie zasoby, aby mógł bawić się, angażować się w naturalne zachowania drapieżne i mieć kontrolę nad swoimi interakcjami społecznymi. Okazało się, jednak, że jeszcze nie wszystko wiem…

Całkiem niedawno natrafiłam na świetną książkę autorstwa dziennikarki „Kocich spraw” Barbary Sieradzan, "Kot w domu. Instrukcja obsługi", która od wielu lat jest właścicielką tych nierzadko krnąbrnych, ale jakże pięknych i z całą pewnością w głębi serca kochanych zwierzaków. W tej książeczce można znaleźć propozycje rozwiązań problemów z zakresu opieki nad kotami. Nie jest to zwykły, sucho stworzony poradnik, ale cudownie napisana historia czterech, niesamowitych, charakternych kotów autorki (ale nie tylko): trzymającej w domu spokój i kontrolę, lubiącej ciszę, Melisy, otwartej na świat (choć już niestety nieżyjącej), uwielbiającej siadać każdemu na kolanach Werbenki oraz rudych braci bliźniaków: przebojowego Dymitra i nieco wycofanego Rysia. Kotki miały bezpośredni udział w powstaniu tej przezabawnie i interesująco napisanej historii. Cieszę się, że mogłam stać się jej posiadaczką.

Ta książka to vademecum o tym, jak zrozumieć to ciekawskie zwierzę i jak umieć się z nim dogadać, by osiągnąć obopólną korzyść. Autorka wyznaje: 

„Jeśli nauczymy się odebrać sygnały od naszych podopiecznych i będziemy respektować ich reguły, może uda nam się wypracować bardzo fajną, jedyną w swoim rodzaju przyjaźń”. 

Ta książka pozwoli nam zrozumieć, że aby nasz kot był zdrowy i szczęśliwy, musimy wiedzieć, jak dbać o niego i zapewnić mu wszystkie potrzeby, niezbędne do zdrowego życia. Twój kotek wniesie wielką radość do twojego życia, jeśli zapewnisz mu najlepszą możliwą opiekę.


Znajdziesz tu porady i wskazówki dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia kotów. Te zalecenia i porady pomogą ci nauczyć się, jak utrzymać kotka w zdrowiu, ale możesz także poznać, co jest najważniejsze dla kota, co nam najbardziej przeszkadza w zachowaniu naszych pupili, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach (podróże, goście, wizyta u weterynarza, podawanie leków itp.) czy chociażby jak wypracować wspólną płaszczyznę do negocjacji.


Dodatkowym atutem książki są wspaniałe, przezabawne ilustracje, jakie stworzyła Magdalena Gałęzia. Na facebookowym fan page'u Miłozwierz perypetie jej kotka Chucka podziwia ponad 27,5 tysiąca fanów. Każdy stworzony komiks uzyskuje średnio 2 tysiące lajków i całą masę komentarzy.


Okazuje się, że współistnienie z kotami może być co najmniej ciekawym doświadczeniem. Warto pokusić się o tego zwierzaka, a co ważniejsze (w książce również o tym mowa), zamiast kupić, można go adoptować.

„W całej Polce funkcjonują obecnie instytucje – schroniska i fundacje – prowadzące działalność adopcyjną. Fantastyczne zwierzęta nie mieszkają tylko w magicznym świecie Harry Pottera, całkiem prawdziwe czekają na swoich ludzi właśnie w takich miejscach. (…) Decyzja o adopcji wcale nie oznacza, że weźmiesz kota w worku.”
Zatem „Nie kupuj, adoptuj!”

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy