Świetna książka na trudny temat

Obrazek artykułu
Czytanie powinno by przyjemną i wartościową aktywnością. Świetna książka na trudny temat pozwoli nam czerpać z lektury to, co najlepsze. Emocji, wzruszeń i głębokich refleksji na pewno nie będzie brakować.

Jeżeli książka może wnieść do naszego życia coś ważnego, to powinniśmy ją przeczytać. Nie zawsze zdarza się przecież, że kontakt z literaturą jest w stanie zagwarantować coś więcej niż  fantastyczną rozrywkę. Oczywiście to wystarczający argument, który powinien zachęcać nas do sięgania po książki. Skoro jednak czytanie to zawsze prozdrowotna aktywność, która powoduje korzystne zmiany w mózgu, czemu nie oczekiwać czegoś więcej. W końcu na rynku wydawniczym znajdziemy tak wiele pozycji, że któraś z pewnością zapewni nam niespotykane dotąd doznania.


Świetna książka na trudny temat pozwoli nam czerpać z lektury to, co najlepsze. Emocji, wzruszeń i głębokich refleksji na pewno nie będzie brakować. Wiele zagadnień, szczególnie tych dotyczących ludzkich zmagań z chorobą, ciekawi. Nie oznacza to jednak, że większość z nas będzie chcieć o nich otwarcie rozprawiać. Skrępowanie, niepewność wstyd, czy obawy, często utrudniają  poruszanie takich kwestii. Nawet na najtrudniejsze tematy warto jednak rozmawiać.


Poznajmy więc kilka świetnych książek na trudny temat. To pozycje, które odnoszą się do problemów, z którymi zmaga się wiele osób. Możliwe, że niektóre z opisanych kłopotów dotyczą bezpośrednio nas, naszych bliskich lub znajomych.


Polecana książka na trudny temat to „Życie pozapsychotropowe”. Dzięki niej przekonamy się, co czuje osoba chora na depresję. Dowiemy się, jak wspierać chorego i czego nie robić, by nie pogorszyć jego stanu. Dominuje bowiem błędne przekonanie, że wystarczy motywować pogrążoną w depresji osobę do działania. Komunikaty typu: „zobacz, jak inni mają ciężko, doceń to, co masz, znajdź nową pasję”, zamiast pomóc, mogą jednak zaszkodzić. Depresja nie jest bowiem chwilowym obniżeniem nastroju, którego czasem doświadcza każdy z nas, lecz ciężką chorobą.


„Życie pozapsychotropowe” to szczery dziennik napisany przez chorego. Wszystkie treści, z którymi przyjdzie nam się zapoznać, pochodzą więc z wiarygodnego źródła. Karol, bo tak na imię ma główny bohater, boryka się z depresją. Oczywiście, jak każdy marzy, by czuć się dobrze, więc nie można dziwić się, że wielokrotnie stara się znaleźć szczęście nie tam, gdzie trzeba. Był nawet czas, kiedy zaczął sięgać po narkotyki. Jak łatwo się domyślić tym sposobem pogorszył swój stan psychiczny.


Karol doświadcza zbyt wielu negatywnych sytuacji, nieświadomie szkodzi sobie sam i pozwala czynić to bliskim. Skoro zaufane osoby sugerują, że przyjmowanie psychotropów nie pomaga, a wręcz wszystko komplikuje, czemu nie zaprzestać leczenia? Niestety to pierwszy krok na drodze donikąd. Dziennik, napisany przez Karola pozwoli nam zrozumieć, co czuje i myśli chory na depresję. Przekonamy się także, jak działają szpitale psychiatryczne w Polsce.



Książka, która porusza trudny temat to także „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii”. Zetkniemy się z problemem zdrowia psychicznego, jakim jest pograniczne zaburzenie osobowości. Tę pozycję napisała osoba zmagająca się z tą przypadłością. Dzięki temu wszystkie informacje pozyskamy z rzetelnego źródła, Dowiemy się, co dla chorego oznacza takie zaburzenie. Zrozumiemy również, do jakich komplikacji może doprowadzić.


Fabuła została rozpisana w tak, by czytelnik mógł „poczuć się” jak osoba chora. Spotkamy trzy, a tak naprawdę jedną bohaterkę. Będzie to: Pani Psycholog, czyli zdrowa część osobowości, Mrówczyńska-pacjentka, czyli chora część osobowości, Autorka, zdrowa część osobowości. Czasami poczujemy się, jak w czasie rozdwojenia jaźni. Wiele odczuć i przemyśleń będzie docierać do nas w jednym momencie. Po czasie zaczniemy łączyć to wszystko w spójną całość. Ta książka jest polecana przez magazyn psychologiczny „Charaktery”. Warto po nią sięgnąć, by móc „uczestniczyć” w procesie autoterapii składającym się z 14 sesji.


Oczywiście nawet o najtrudniejszych kwestiach można mówić z dozą komizmu. Czasem spojrzenie, na kłopotliwe tematy w lżejszym, humorystycznym świetle po prostu wszystko ułatwia.


"Muszki owocówki” to powieść o uzależnieniach, które są plagą współczesnego świata. Chorobliwa zależność może bowiem wytworzyć się od niemalże wszystkiego. Fabuła pozwoli nam poznać bohaterów, którzy wiedzą, czyn jest się pracoholizmem, seksoholizm, uzależnienie od zakupów, a nawet ćwiczeń na siłowni. Każdy z nich wpadł bowiem w sidła nałogu. Uświadomienie sobie istnienia problemu to waży etap. Ta wiedza powinna jednak motywować do walki o wolność. Cały proces zdrowienia nie jest jednak łatwy.


Udział w grupowych zajęciach terapeutycznych będzie dla nich szansą, na rozpoczęcie nowego życia. Łatwiej jednak marzyć o dokonaniu zmian, niż zacząć działać, przekonają się o tym, gdy okaże się, że należy odkryć przyczynę problemu. W tym celu  każde z nich będzie musiało cofnąć się do własnej przeszłości, a to właśnie w niej skryte są bolesne traumy. Tę powieść czyta się przyjemnie, pomimo iż ukazana zostaje trudną tematyką. Humor ułatwia jednak walkę z nałogami, którą naprawdę ciężko wygrać.


Książka do nabycia na stronie: http://www.psychoskok.pl/produkt/muszki-owocowki


Wymienione pozycje, to jedne z wielu świetnych książek na trudne tematy. Warto je przeczytać,  a także poszukać wsparcia i porady w kolejnych, są to:

Książki o problemach z psychiką


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl