Światowy Dzień Osteoporozy

Obrazek artykułu
Światowy Dzień Osteoporozy obchodzony jest 20 października. W związku z rosnącą liczbą osób borykających się z tą chorobą w tym dniu warto dowiedzieć się, jak można wykryć i leczyć osteoporozę. W Polsce ten cichy zabójca kości atakuje prawie 3 mln osób, równie liczna grupa jest w grupie ryzyka.

Bez sprawnie funkcjonującego układu kostnego najpewniej bylibyśmy bezkształtnymi „workami”. To przecież szkielet nadaje kształt ciału i to on jest dla niego niezastąpioną podporą. Doskonale chroni on przed uszkodzeniem narządów wewnętrznych, magazynuje wapń i w razie potrzeby potrafi go uwalniać. Szkielet, jak wiadomo, bierze również udział w produkcji białych i czerwonych krwinek.


Na co dzień raczej nie zastanawiamy się nad znaczeniem kośćca. Najczęściej przypominamy sobie o nim dopiero w wypadku złamania kości. Warto zmienić swoje podejście i zawczasu sprawdzić, czy i co możemy zrobić dla własnego układu kostnego. Cichy zabójca kości, czyli osteoporoza atakuje coraz więcej osób. Dzieci i młodzi dorośli mogą czuć się bezpiecznie, z wiekiem zagrożenie będzie wzrastać.


Szacuje się, że w Polsce, osteoporoza atakuje 2,8 mln osób po 50 roku życia, przy czym kolejne 3 do 5 mln znajduje się w grupie ryzyka.  Choroba częściej dotyka kobiet, ale mężczyźni również nie mogą czuć się bezpieczni.


Osteoporoza to bardzo podstępna choroba. Zaatakowany kościec nie wysyła objawów bólowych. Ubytków masy kostnej nie sposób odczuć. Towarzyszące tej przypadłości osłabienie struktury przestrzennej kości również przebiega bezboleśnie. To dlatego wiele osób dowiaduje się o chorobie dopiero na skutek niefortunnego złamania.


20 października obchodzimy Światowy Dzień Osteoporozy. W związku z rosnącą liczbą osób borykających się z tą chorobą w tym dniu warto dowiedzieć się, jak można wykryć i leczyć osteoporozę. Ta przykra przypadłość jest poważnym problemem zdrowotnym, społecznym oraz ekonomicznym. Właśnie dlatego coraz więcej uwagi przywiązuje się do uświadamiania społeczeństwu, jakie objawy daje osteoporoza i jak należy ją leczyć.


Osteoporoza – co musisz o niej wiedzieć i jej leczeniu

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/osteoporoza-co-musisz-o-niej-wiedziec-i-jej-leczeniu


Osteoporoza to bardzo niebezpieczna i uciążliwa jednostka chorobowa. Postępujące stopniowo zmiany obejmujące układ kostny niosą ze sobą ryzyko urazów, a nawet trwałej niepełnosprawności. Bardzo często u chorych  dochodzi do złamania szyjki kości udowej, czy trzonów kręgów kręgosłupa, które mogą prowadzić do trwałego kalectwa.  


Wraz z postępem choroby obserwuje się nasilenie usztywnienia. To ono ogranicza ruchomość stawów oraz powoduje ból. Ten aspekt choroby niekorzystnie wpływa na jakość życia, stąd  tak istotna jest w porę rozpoczęta profilaktyka. Wymienia się wiele czynników wpływających na rozwój osteoporozy. Pośród nich znajdziemy choćby takie, które zna większość z nas, czyli  zmniejszona aktywność fizyczna, niewłaściwa dieta, picie alkoholu, czy palenie papierosów. Jak widać nikt nie może czuć się bezpieczny, bo nawet „błahostki” mogą mieć znaczenie w przypadku rozwoju tej jednostki.


Osteoporoza – podstępny złodziej kości

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/osteoporoza-podstepny-zlodziej-kosci

 

W 2019 roku Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę obchodzony będzie 24 czerwca. Dzień ten został ustanowiony między innymi po to, by uświadomić społeczeństwu, jakie objawy daje osteoporoza i jak powinno wyglądać jej leczenie. Warto zainteresować się tym tematem, gdyż obserwuje się rosnącą liczbą osób borykających się z tą chorobą.


Jak skutecznie chronić się przed osteoporozą? 

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-chronic-sie-przed-osteoporozaKsiążka do kupienia na stronie: http://tylkorelaks.pl/588-jak-leczyc-osteoporoze-9788379006656.html


Poradnik przedstawia najnowsze zasady postępowania i leczenia tej choroby. Zawiera bardzo ciekawe i użyteczne informacje, przydatne zarówno dla chorych oraz członków ich rodzin i zapewne także dla lekarzy rodzinnych i specjalistów z innych dziedzin medycyny.

Do dziś nie opracowano leku na osteoporozę. To dlatego tak ważna jest profilaktyka, a w przypadku rozpoznania choroby właściwa terapia. Każdy przypadek jest inny, dlatego istotne jest modyfikowanie zaleceń pod kątem indywidualnych predyspozycji pacjenta. Warto skorzystać z doświadczeń i wiedzy lekarza reumatologa. Dr Niebrzydowski pomógł już wielu chorym.


Reumatologia BEZ TAJEMNIC

Ta strona powstała aby każdy, kto ma reumatoidalne zapalenie stawów, mógł poznać przyczyny wywołujące tę chorobę oraz różne metody prowadzące do jej wyleczenia.

http://doktorjarek.pl

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl