Styczniowy program w Muzeum Pana Tadeusza

Obrazek artykułu
W pierwszym miesiącu nowego roku zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na dwie wystawy czasowe: jedna ukazuje Tadeusza Różewicza jako osobę prywatną – poetę „bez tekstu", zaś druga przybliża historię Biblioteki Polskiej w Paryżu.
W styczniu również ciekawy program warsztatów i spotkań z wyjątkowymi gośćmi oraz recital fletowo-fortepianowy. 

W połowie grudnia 2017 roku otworzyliśmy wystawę Różewicz. Bez tekstu, która stanowi autokomentarz do życia i twórczości poety oraz prezentację jego poglądów na temat popkultury, współczesnych mediów, sportu, czytelników, sensu i... bezsensu pisania. Na ekspozycji prezentujemy filmy zmontowane z krótkich, nierzadko aforystycznych wypowiedzi Różewicza, które pokazują inne oblicze poety, a także wypowiedzi krytyków, historyków i przyjaciół artysty. Dodatkowo można zobaczyć przedmioty, które towarzyszyły Różewiczowi w codziennym życiu. Wystawa przybliża jego postać także tym, którzy znają go ze szkolnych podręczników tylko jako postać z Parnasu – opowiada kurator Mariusz Urbanek, który wszystkich zainteresowanych oprowadzi po ekspozycji 24 stycznia. Wystawę wzbogaca ciekawy program warsztatów dla dorosłych prowadzonych przez studentów Katedry Mediacji Sztuki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

Od 9 stycznia zapraszamy na nową wystawę czasową zatytułowaną Wyspa wolności. O Towarzystwie Historyczno-Literackim i Bibliotece Polskiej w Paryżu. To opowieść o niezwykłej instytucji w historii polskiej kultury, która powstała i rozwinęła się dzięki m.in. księciu Adamowi Czartoryskiemu, Karolowi Sienkiewiczowi i Adamowi Mickiewiczowi.

Na początku stycznia porozmawiamy o Panu Tadeuszu w języku esperanto. Już 10 stycznia naszymi gośćmi będą Tomasz Chmielnik i Lidia Ligęza, znani tłumacze prozy i poezji, którzy opowiedzą, jak przebiegała praca nad najnowszym tłumaczeniem epopei oraz przeczytają kilka fragmentów w języku esperanto i dla porównania w języku polskim. Zaś w ramach stałego cyklu Środy nad książką 17 stycznia zapraszamy na spotkanie z Urszulą Glensk, która przybliży wyjątkową historię rodziny Ludwika i Hanny Hirszfeldów. Ludwik Hirszfeld był światowej sławy badaczem grup krwi, twórcą seroantropologii, kandydatem do nagrody Nobla. Jego żona Hanna – wybitnym pediatrą, profesorem Akademii Medycznej, twórczynią wrocławskiej szkoły pediatrycznej. W czasie wojny trafili do warszawskiego getta, gdzie pomagali chorym i potrzebującym. 

Natomiast 20 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Misja: Polska, Misja: Wrocław. Naszym gościem będzie Tomasz Kizny – fotograf i dziennikarz, jeden z założycieli wrocławskiej agencji „Dementi", która do 1989 roku jedyną niezależną agencją fotograficzną w Polsce. Jej członkowie dokumentowali między innymi wydarzenia stanu wojennego, strajki i demonstracje, a ich fotografie publikowane były na łamach takich pism jak „The New York Times", „Tages Zeitung", „The Guardian", czy „Paris Match". 

Ciekawie zapowiada się też kolejne ze spotkań w przestrzeni muzealnej ekspozycji Misja: Polska. W ramach Niedzielnego oprowadzania posłuchamy o tajnej operacji inwigilacyjnej pod kryptonimem „Olcha" skupionej na postaci Władysława Bartoszewskiego. Co ciekawe, do dziś w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się 15 metrów bieżących dokumentów potwierdzających działania funkcjonariuszy UB i później SB. Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Preisner-Stokłosa, która na co dzień zajmuje się opracowywaniem archiwum oraz merytoryczną opieką nad Gabinetem Władysława i Zofii Bartoszewskich w Muzeum Pana Tadeusza. 

W nowym roku nie mogło również zabraknąć koncertów. W niedzielę 21 stycznia zapraszamy na recital fletowo-fortepianowy Aleksandry Janowskiej i Moniki Kruk, który odbędzie się w ramach cyklu nowego cyklu Współbrzmienia. Podczas koncertu w Salonie romantycznym przekonamy się, jak utwory artystów tworzących w XX i XXI wieku zabrzmią w historycznych wnętrzach Kamienicy Pod Złotym Słońcem, w której mieści się Muzeum. 

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!

 

 




Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl