Stop natrętnym myślom

Okładka
Natrętne myśli są normalne. Wszyscy ich doświadczamy. Są to niechciane myśli lub obrazy, które mogą powodować obsesję lub niepokój. Możemy mieć trudności z zarządzaniem natrętną myślą i pokonaniem jej. Chociaż nie różnią się one od żadnej innej myśli, to nasze przywiązanie do niej powoduje prawdziwe zakłócenia.



Chociaż wszyscy doświadczamy identycznych natrętnych myśli, niektóre nas bardziej dotykają. Złożone natrętne myśli PTSD lub OCD mogą siać spustoszenie w czyimś życiu. Kiedy pojawia się natrętna myśl, może spowodować zaburzenia, z którymi trudno sobie poradzić. Z pomocą przychodzą nam eksperci od lęku: Sally M. Winston oraz  Martin N. Seif. W książce „Uwolnij się od natrętnych myśli i wspomnień” oferują nam  sprawdzone skuteczne umiejętności terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), które pomogą nam uwolnić się od niepokojących myśli, przezwyciężyć wstyd, jaki te myśli mogą przynosić, i zmniejszyć niepokój. W tym pełnym współczucia i  wsparcia  przewodniku odkryjemy różne rodzaje niepokojących myśli, mitów, które otaczają nasze myśli oraz tego, jak nasz mózg ma tendencję do „utykania” w cyklu niechcianych ruminacji. Ale najpierw zobaczmy, czym są natrętne myśli.


Czym są natrętne myśli?


Ostatecznie natrętne i inwazyjne myśli są absolutnie normalne. Okazuje się, że aż 94% populacji doświadcza codziennie niechcianych myśli, które są natrętne i nieprzyjemne. To właśnie wtedy, gdy te natrętne myśli stają się obsesyjne, wyrządzają nam prawdziwą szkodę. Myśli obsesyjne często wskazują zatem na ukryty problem i mogą wskazywać na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. W wielu przypadkach natrętne myśli prezentują się jako  nieszkodliwe, przypadkowe myśli, które niespodziewanie przychodzą do głowy.


Kiedy natrętne myśli są rzadkie, zwykle nie ma się czym martwić. Czasem udaje się nam pozwolić im odejść i myśleć o nich jak o przemijaniu kontemplacji. Jednak kiedy są agresywne, niepokojące lub dziwaczne i zdarzają się regularnie, mogą być oznaką poważniejszego problemu. Czasami mogą wskazywać, że dzieje się coś innego, na przykład problem ze zdrowiem psychicznym lub zaburzenie emocjonalne. Gdy są pozostawione bez kontroli, mogą powodować stres i utrudniać radzenie sobie, a nawet prawidłowe funkcjonowanie.


Jeśli cierpimy z powodu niechcianych, natrętnych, przerażających, a nawet niepokojących myśli, zastanawiamy się, co te myśli oznaczają dla nas. Myśli są jakby wiadomościami – próbują nam coś powiedzieć? Jednak  prawda jest taka, że ​​są to tylko myśli i niekoniecznie mają znaczenie. Mają je rozsądni i dobrzy ludzie. Jeśli jednak dręczą nas takie niepokojące myśli, których nie chcemy – myśli, które nas przerażają lub myśli, którymi nie możemy się z nikim podzielić  – ta książka może zmienić nasze życie.


Zdobędziemy wiedzę, dlaczego popularne techniki pozbycia się tych myśli mogą przynieść odwrotny skutek. A jednocześnie, poznamy umiejętności poznawczo-behawioralne, które pomogą nam radzić sobie z myślami i wyjść poza nie, dzięki czemu będziemy mogli skupić się na życiu, jakiego pragniemy. Myśli oczywiście nadal będą się pojawiać, ale będziemy w stanie lepiej sobie z nimi poradzić – bez strachu, poczucia winy czy wstydu.


Książka to podróż, w której stawiamy  pierwsze kroki na drodze do wyzwolenia spod wpływu natrętnych myśli. Każdy rozdział to dawka cennych informacji, aby rozpocząć proces pozbywania się niechcianych myśli inwazyjnych. I tak w skrócie I rozdział  poświęcony faktom i najnowszym ustaleniom dotyczącym owych niechcianych myśli natrętnych. II rozdział omawia różne rodzaje natrętnych myśli z podaniem konkretnych przykładów z kilku powodów. Przykłady pochodzą od osób, którzy podobnie jak my cierpią z powodu obsesyjnych myśli, będących dla nich źródłem cierpienia. Rozdział III książki rozprawia się z mitami na temat myślenia w ogóle i są pierwszym krokiem na drodze do zmiany nastawienia stosunku do własnego umysłu. Poznajemy 10 głównych mitów o myśleniu, które przyczyniają się do powstania intruzji. Rozdział IV to zbiór prostych i konkretnych odpowiedzi na pytania, które zadają pacjenci w związku z myślami, jakie krążą w ich głowie, powodując intruzje. W rozdziale V poznamy jak nasz mózg tworzy te niechciane natrętne myśli – czyli co się dzieje w mózgu kiedy zaczynamy się bać, i jak je należy uspokajać.  Dzięki VI rozdziałowi dowiemy się, dlaczego nasze dotychczasowe starania w ich eliminowaniu nie przynosiły zamierzonych rezultatów. Poznamy 3 czynniki, które wyjaśniają, dlaczego nasze dotychczasowe próby były nieskuteczne. Okazuje się,  ze solidna wiedza to podstawa skuteczniej terapii. Rozdział VII szczegółowo opisuje sposób na zmniejszenie cierpienia wynikającego z niechcianych myśli intruzyjnych, niezależnie od tego, czy są odpowiedzią na wyzwalacz, czy pojawiają się bez zapowiedzi. W rozdziale VIII rozprawimy się z natrętnymi myślami raz na zawsze – został przedstawiony program działań, który to umożliwia. Co znaczy uwolnić się od natrętnych myśli, pomoże nam w tym rozdział IX. Wyjaśniony został w nim, czym ono jest i jak je utrzymać. Opanowanie tej wiedzy pozwoli nam pokonać ból, frustracje, zagubienie oraz leki, jakie wywołują owe natrętne myśli. Kiedy należy udać się po profesjonalną pomoc – ten temat porusza rozdział X. W przypadku powracających myśli i objaw o zgoła innym charakterze najlepiej będzie porozmawiać ze specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego – istnieje kilka ich rodzajów, ale warto poznać je wszystkie.

 

Jeśli masz niechciane myśli, pamiętaj, że nie jesteś sam. W rzeczywistości są miliony ludzi takich jak ty – dobrych ludzi, którzy mają obrzydliwe myśli, łagodnych ludzi z niepohamowanymi myślami i zdrowych ludzi z „szalonymi” myślami. Ta książka pokaże, jak przejść poza swoje myśli, aby odzyskać wewnętrzny spokój! A klucz to tego tkwi w wypracowaniu całkiem nowej relacji z myślami, która nie będzie opierać się ani na lęku, ani na wstydzie. Dzięki lekturze tej książki wyrobimy w sobie nawyk poskramiania prześladowców mieszkających w naszej głowie, by zacząć prowadzić „nowe życie wolne od udręki, którą niosą”.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl