Stop dla relacji, które niszczą

Okładka
Susan Forward znana amerykańska psychoterapeutka, autorka wielu bestsellerów, gość wielu programów radiowych i telewizyjnych. Propagatorka terapii skupiającej się na zmianie destrukcyjnych wzorców zachowań – uważa, że nie należy leczyć objawów, ale uzdrawiać ich źródło. Jej książki od lat cieszą się dużym powodzeniem m.in. „Toksyczne namiętności”.


Książka Dlaczego on nie kocha, a ona za nim szaleje powstała nie tylko, by przynieść ulgę kobietom, by zrozumiały co dzieje się w ich związkach, ale również po to by miały świadomość jak mogą temu zaradzić i przeciwdziałać. W książce autorka skupia się na kwestiach związanych z „trudnym partnerem” – tym niedostępnym emocjonalnie, oziębłym, często krytykującym i dominującym. A przecież nie zawsze taki był. Na początku znajomości szarmancki, niezwykle czarujący i romantyczny. Co się z nim stało? Dlaczego tak się dzieje, że ci wcześniej wspaniali mężczyźni nagle zmieniają się w tyranów o silnej tendencji do dominacji, niejednokrotnie uciekających się do stosowania przemocy fizycznej, ale również psychicznej.  A przemoc werbalna i emocjonalna może wyrządzić równie wiele szkód, zwłaszcza na dłuższą metę.

Świetnie napisana, poparta licznymi przykładami z życia (kilka par wybranych z praktyki autorki, które będziemy mogli śledzić przez całą książkę), uważana za doskonały poradnik i lekturę obowiązkową, zwłaszcza dla tych, którzy  podejrzewają, że tkwią w toksycznym związku. Również dla tych, którzy przez lata w takich związkach funkcjonowali lub znają kogoś, kto jest w niezdrowym związku i pragną mu pomóc lub zrozumieć, dlaczego tak jest.  To doskonała książka, dla emocjonalnie zrozpaczonych, którzy, zanim zdołają zmienić związek, muszą najpierw zrozumieć co tak naprawdę się w nim dzieje.

 

„Ale zrozumienie to jeszcze nie wszystko. Zrozumienie samo w sobie jest tylko ćwiczeniem intelektualnym. Aby zmienić swoje życie i swój związek, należy pewne rzeczy robić inaczej, a nie tylko inaczej myśleć” – uważa autorka książki.

 

Układ tej książki jest bardzo prosty, a kwestie krążące wokół tego, co kobieta może przeżywać, są ułożone w taki sposób, aby pomóc zrozumieć, co tak naprawdę się z nią dzieje, a przede wszystkim, dlaczego tak się dzieje. Podzielona na dwie części książka pokazuje, jak takie związki funkcjonują. Opisuje poszczególne etapy ewoluowania związku, od romantycznych, pełnych uniesienia początków po etap rozterek i  bolesnych wydarzeń, których doświadcza kobieta wchodząca w związek z mizoginistą. Autorka uważa, że nie możemy zmienić oprawcy, możemy zmienić tylko siebie, a ten poradnik pomaga zwłaszcza w pierwszych krokach w tym kierunku. Wyjaśnia, skąd wzięły się pewnie niepokojące zachowania i co sprawiło, że właśnie tak zaczęli się zachowywać. To książka o ratowaniu siebie przed złymi relacjami. Książka ma pomóc kobietom, by przestały akceptować złe traktowanie.

Druga część książki to użyteczne i niezbędne techniki zachowania, które mogą pomóc w pracy nad zmianą siebie, ale również i zachowań  partnera. Niezwykle pomocna w osiągnięciu większej odporności a przede wszystkim jak być konsekwentnym i osiągnąć efektywność w postępowaniu. Książka uczy jak być odpornym na manipulacje partnera i jak w tym wszystkim nie zatracić siebie i poczucia swojej wartości. Po przeczytaniu książki nie będziemy mieć problemu, by  rozpoznać mizogina w naszym otoczeniu. Nie damy się złapać w pułapkę tkliwych słówek i zapewnień bez gwarancji. To książka dla tych kobiet, które często stają się niewolnicami w związkach i często na własne życzenie.

Przewodnik po związku Susan Forward to nie tylko lektura dla  kobiet żyjących w toksycznych związkach. To również doskonałe źródło wiedzy na temat relacji w związku z mężczyzną-mizoginistą. Lektura uświadamia również samym oprawcom, że problemy w związku pochodzą od nich  i że to właśnie oni stali się zaczątkiem pogłębiającego się nieporozumienia.

 

„Toksyczny związek zużywa ogromne ilości energii. Nic bardziej nie wyczerpuje niż napięcia i konflikty, i nic nie potrafi nas bardziej natchnąć radością i wzmocnić wewnętrznie niż postanowienie, że będziemy siebie akceptować i w ogóle będziemy sobą".

 

Książka pomoże kobietom w trudnych związkach odzyskać zachwianą równowagę. Pomoże podnieść się po nieudanym związku i stanąć stabilnie na nogach, a przede wszystkim już więcej nie wchodzić w toksyczne, wywołujące złe emocje relacje z mężczyznami. Stop dla relacji, które niszczą i zabijają w nas poczucie własnej wartości.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl