Stefania Jagielnicka-Kamieniecka: "Zbłąkane serce"

Okładka
„Zbłąkane serce” to współczesna obyczajowa powieść o romantycznej miłości i przeszkodach na drodze do połączenia kochanków. Tragiczne wydarzenia rzucają kłody pod nogi kochającej się pary – Lidii i Thomasa. Największą przeszkodą okazuje się...
... zachwianie poczucia tożsamości kobiety. Problemy z poczuciem przynależności narodowej ma nie tylko ona, czując się Francuską po ukończeniu studiów romanistyki, lecz również jej dwaj byli mężowie. Pierwszy z nich, Valentin, który jest Niemcem, neguje swą tożsamość, nazywając siebie Europejczykiem. Po odkryciu prawdy o nazistowskim dziadku przedawkowuje narkotyki. Jego konserwatywna matka obwinia Lidię za jego śmierć i wyzywa ją od Żydówek. Tymczasem jej drugi mąż Rafał rozwodzi się z nią z tego powodu, że... nie jest Żydówką. On też ma problemy z tożsamością. Pochodzi z fanatycznie religijnej rodziny. Gdy dowiaduje się, że jego przodkowie byli Żydami, którzy przeszli na katolicyzm, nie potrafi wybaczyć rodzicom ukrywania tego faktu. Zrywa z rodziną wszelkie kontakty, staje się ortodoksyjnym Żydem, wstępuje do gminy żydowskiej i usiłuje zmusić do tego Lidię. Wobec jej oporów porzuca ją dla jednej z członkiń gminy.
Austriak Thomas – slawista, tłumacz polskiej literatury – niemal czuje się Polakiem. Lidia zakochuje się w nim z wzajemnością i porzuca pomysł zamieszkania we Francji po rozwodzie z Rafałem. Jest to namiętna i głęboka miłość. Niestety następują tragiczne zdarzenia, utrudniające połączenie kochanków.
W czasach globalnej wioski meandry poczucia tożsamości często przewijają się w życiu wrażliwych jednostek. Dotyczą szczególnie Polaków, z których tak wielu mieszka poza granicami ojczyzny. A nawet żyjący w swoim kraju mają z tym nieraz problemy. Dlatego też warto przeczytać tę powieść, by uświadomić sobie swą narodową przynależność. Inną jej zaletą jest wyrafinowany sposób przedstawienia wielkiej miłości, która potrafi przezwyciężyć wszelkie uczuciowe zachwiania i obiektywne przeszkody. Wartka, zaskakująca akcja powoduje, że trudno jest oderwać się od tej lektury.

Leopolda

źródło: http://www.granice.pl/

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy