Startuje IV edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

Obrazek artykułu
Już 26 maja, w Dniu Matki, rozpoczyna się 4. edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.

Dzieci szukają przykładu w zachowaniu rodziców i jedynym sposobem, by przekonać je do czytania, jest książka obecna w przestrzeni domu, a przede wszystkim czytający rodzice. Organizatorzy Festiwalu poszerzają tę myśl: książka żywa to taka, o której się rozmawia, która budzi emocje, w oparciu o którą podejmuje się działanie. Dobrze, by to działanie było przez dzieci kojarzone z zabawą lub przygodą, a kontakt z książką – z przyjemnością.

Jak podkreśla Agnieszka Karp-Szymańska, dyrektor Festiwalu: - Poza książkami, które dostarczają zabawy, nie zabraknie w tym roku takich, które starają się odpowiadać na potrzeby i pytania współczesnego dziecka. Dziecka, którego relacje społeczne zostały nadszarpnięte przez pandemiczne ograniczenia, dziecka, które słucha niespokojnych rozmów i pytań o wojnę, w końcu dziecka, które pomimo tego wszystkiego, pozostaje dzieckiem. Chce odkrywać świat i siebie samego. Dlatego tegoroczny Festiwal rozpoczynamy dyskusją w gronie ekspertów, przyjaciół, a jednocześnie partnerów Festiwalu – ludzi, którym od lat na sercu leży dobro dzieci. Wydarzenie skierowane jest do bibliotekarzy, edukatorów, ale też do rodziców lub dziadków. Zdajemy sobie sprawę, że otaczająca nas rzeczywistość nie jest łatwa, chcemy więc pokazać, jak książka może przyjść z pomocą.

Poza panelem mnóstwo festiwalowych spotkań dla samych dzieci. W Warszawie spotkają się z nimi: Grzegorz Kasdepke, Marta Guśniowska, Justyna Bednarek, Joanna Jagiełło, Urszula Młodnicka, Joanna Angiel, Yvette Żółtowska-Darska, Leszek K. Talko, Ilona Wiśniewska, Mirosław Wlekły, Sylwia Chutnik, Magdalena Górska, Krzysztof Łapiński, Barbara Gawryluk, Aniela Cholewińska-Szkolik. Nie zabraknie także ilustratorów – swoją obecnością zaszczycą: Kristin Roskifte, Nika Jaworowska-Duchlińska, Piotr Socha, Marta Kurczewska. Festiwal uświetnią również znakomici autorzy komiksów: Berenika Kołomycka, Malin Falch, Maciej Kur, Magdalena „Meago” Kania.

Szczególnym wydarzeniem będzie spotkanie w Teatrze Rampa dla trzech pokoleń z mistrzynią Polskiej Szkoły Ilustracji – Teresą Wilbik, ambasadorką Festiwalu Ojce i Dziatki. 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl