Stacja literatura po godzinach i finał projektu Biblioteka z poezją w Gdańsku

Obrazek artykułu
30 listopada Biuro Literackie wraz z Instytutem Kultury Miejskiej oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku zapraszają do udziału w Stacji Literatura po godzinach. Gośćmi spotkań są m.in.: Jerzy Jarniewicz, Karol Maliszewski i Sylwia Chutnik. Wydarzenie towarzyszy finałowi projektu Biblioteka z poezją, który organizowany jest w ramach ministerialnego programu Partnerstwo dla książki.

Stacja Literatura po godzinach to wydarzenie prezentujące książki i autorów 23. edycji najstarszego polskiego festiwalu literackiego. Towarzyszy także finałowi projektu Biblioteka z poezją, który jest przygotowany z myślą o bibliotekarzach aktywnie realizujących inicjatywy propagujące czytelnictwo w bibliotekach publicznych w całej Polsce.


Stacja Literatura po godzinach rozpocznie się o godz. 17:00 spotkaniem dla dzieci z rodzicami, podczas którego Joanna Mueller zaprezentuje Piratów dobrej roboty. Teksty zgromadzone w tomie, określane jako „wierszowiązałki”, mają ułatwiać nawiązywanie więzi między czytelnikami. W przygodach dobrych piratów oraz portretach innych stworów (m.in. bojaków, Wieloryba-Niedoryba, tacierzyńskiego konika morskiego, wielodzietnej manatki czy wścibskiego wychuchola) świetnie odnajdą się zarówno dorośli, jak i młodsi odbiorcy. 

O godz. 18:00 Jerzy Jarniewicz z Karolem Maliszewskim czytać będą utwory z antologii 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego. Antologia to swoisty „krótki kurs poezji anglojęzycznej ostatnich dziesięcioleci” obejmujący twórczość blisko czterdziestu autorów, w tym m.in. takich poetów jak: Simon Armitage, James Fenton, Lavinia Greenlaw, Seamus Heaney, Jackie Kay, Philip Larkin, Malcolm Lowry, Hugh MacDiarmid, Paula Meehan, Nuala Ni Dhomhnaill.

 

O godz. 19:00 poznamy książkę Rae Armantrou, jednej z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych poetek amerykańskich. Ciemna materia nominowana została do National Book Award. Twórczość autorki przybliży jej tłumacz Kacper Bartczak.

 

Gościem finałowego spotkania o godz. 20:00 będzie syn lidera Republiki - Brunon Ciechowski. Sylwia Chutnik poprowadzi z nim rozmowę o książce Obcy astronom z piosenkami i rękopisami Grzegorza Ciechowskiego. Temu i pozostałym wydarzeniom towarzyszyć będzie oprawa muzyczna w wykonaniu Rafała Skoniecznego z zespołu RARA. Na kiermaszu będzie można kupić książki Biura Literackiego w specjalnych cenach. Na wszystkie te wydarzenia wstęp wolny.

 

Biblioteka z poezją to projekt nastawiony na wyszukanie najbardziej aktywnych organizatorów spotkań i wydarzeń literackich w bibliotekach w Polsce. Trzydniowy finał inicjatywy, który odbędzie się 29.11-1.12 w Gdańsku stawia sobie za cel znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: Jakie jest miejsce biblioteki wśród innych instytucji kultury? Czy biblioteki powinny być ośrodkami skupiającymi życie kulturalne miejscowości, w których funkcjonują, czy raczej mają pogłębiać swoją funkcję czytelniczą, koncentrować się na niej?

 

Mowa będzie też o tym, czy biblioteki powinny rozbudzać szlachetny snobizm obcowania z kulturą wysoką, choćby z poezją, czy stawiać na popularyzowanie tego, co łatwiej przyswajalne czytelniczo? Ponadto uczestnicy wydarzenia spróbują znaleźć odpowiedzi na pytania o to, jaka powinna być rola i zawodowa specyfika pracy współczesnych bibliotekarzy, oraz czy czytanie poezji jest aktem intymnej rozmowy czytelnika z poetą i czytelnika z samym sobą?

 

Wraz z bibliotekarzami z całej Polski odpowiedzi na te pytania szukać będą eksperci doskonale zorientowani w realiach rynku literackiego w Polsce: Artur Burszta, Sylwia Chutnik i Karol Maliszewski. Efektem finalnym akcji będzie dyskusja, która zostanie zaprezentowana na łamach magazynu literackiego biBLioteka. Ponadto zostanie zainicjowana sieć Bibliotek z poezją, które będą objęte programem cyklicznych wydarzeń z udziałem najważniejszych polskich twórców.

 

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.

 

Stacja Literatura w Gdańsku, 30.11 godz. 17.00 – 20.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Spotkania autorskie z: Joanną Mueller, Jerzym Jarniewiczem, Karolem Maliszewskim, Kacprem Bartczakiem, Sylwią Chutnik, Brunonem Ciechowskim.

Oprawa muzyczna: Rafał Skonieczny z zespołu RARA

 

Biblioteka z poezją, 29.11 – 1.12 – spotkania finału projektu dla osób pracujących w bibliotekach publicznych w całej Polsce. Spotkania zamknięte, tylko dla uczestników programu.

 

Organizator: Biuro Literackie,

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku im. J. Conrada-Korzeniowskiego 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl