Środy nad książką: Opór społeczny w stanie wojennym

Obrazek artykułu
W rocznicę stanu wojennego dr Łukasz Kamiński, historyk i autor licznych publikacji, opowie o fenomenie oporu społecznego.

 Nie tylko barykady. Opór społeczny w stanie wojennym


Środy nad książką to cykl spotkań, do których punktem wyjścia będą publikacje dotyczące najnowszej historii Polski: nowe, głośne, budzące kontrowersje, prezentujące różne spojrzenia na wydarzenia, wydawałoby się, oczywiste. 

Podczas spotkania 13 grudnia o godz. 17.00 historyk i badacz dr Łukasz Kamiński 
przybliży rozmaite, częstokroć dziś zapomniane formy oporu społecznego, które pojawiały się podczas stanu wojennego. Część z nich inspirowana była przez struktury podziemnej „Solidarności", część powstawała spontanicznie. Dziś nikt nie odpowie już na pytanie, kto np. wymyślił noszenie oporników elektronicznych na znak sprzeciwu wobec WRON. Jak w każdym dramatycznym okresie polskiej historii ważną rolę w podtrzymywaniu oporu odgrywał humor, ośmieszający pozornie wszechpotężną władzę. 

dr Łukasz Kamiński – historyk, absolwent i adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2000–2016 w Instytucie Pamięci Narodowej – sprawował różne funkcje w pionie edukacji publicznej (w tym: 2009–2011 dyrektor Biura Edukacji Publicznej, 2011–2016 prezes IPN). Specjalizuje się w historii oporu i opozycji antykomunistycznej w Polsce oraz historii powojennych relacji polsko-czechosłowackich. Autor i współautor ponad pięciuset publikacji naukowych i popularnonaukowych, m.in. Polacy wobec nowej rzeczywistości 1944–1948. Formy pozainstytucjonalnego żywiołowego oporu społecznego 1944–1948 (Toruń 2000), Ponad granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej (Wrocław 2009, wspólnie z P. Blažkiem i G. Majewskim), NSZZ „Solidarność" 1980–1989 t. 2–7 (Warszawa 2010, redaktor wspólnie z G. Waligórą). Członek Rady Muzeum Historii Polski oraz Rady Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. 

patron medialny cyklu: Portal O.pl

Muzeum Pana Tadeusza OSSOLINEUM

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku