Spotkanie z Anną Janko

Obrazek artykułu
Już 11 marca 2015 odbędzie się spotkanie z Anną Janko, połączone z promocją książki „Mała zagłada”. O traumie drugiego pokolenia ukazanej w książce porozmawia z autorką Krystyna Chwin.

Spotkania autorskie zawsze stają się niebywałą okazją aby osobiście poznać autora, zdobyć autograf czy stać się posiadaczem wymarzonej książki. Spotkanie z Anna Janko, które odbędzie się 11 marca o godzinie 18:00 (Gdańsk, Korzenna 33/35) z pewnością spełni wszystkie te oczekiwania.


Anna Janko — pisarka i poetka dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej NIKE, tym razem spotka się z czytelnikami aby przybliżyć swą najnowszą książkę- ‘Mała zagłada”. O traumie drugiego pokolenia ukazanej w książce porozmawia z autorką Krystyna Chwin.


„Mała zagłada” to z pewnością pozycja niezwykła. Autorka zdecydowała się opowiedzieć tragiczną historie swej rodziny. Na moment powrócimy do roku 1943. W Sochach na Zamojszczyźnie, podobnież jak w wielu innych miejscach w Polsce właśnie rozpoczęła się wojna. Wystarczył moment by dotychczasowe życie lego w gruzach wraz z budynkami, i wszystkim co znane z otaczającej rzeczywistości.


Rozstrzelani mieszkańcy nie wspomną swej traumy, ale ocaleni, w tym dzieci jak: dziewięcioletnia Terenia Ferenc, matka Anny Janko, zaświadczali o doświadczonej traumie przez całe swe życie, Jak wyznała Anna Janko: Miałam przez to wszystko jakby dwie matki. Pierwszą: dorosłą kobietę, za którą tęskniłam, gdy wychodziła do sklepu, której się bałam, gdy wpadała w gniew,  z której byłam dumna, bo nikt nie miał ładniejszej pani za matkę na całym podwórku. I drugą mamę miałam: małą dziewczynkę, której na wojnie zginęli rodzice, wciąż przerażoną i samotną, która kiedyś cierpiała głód i musiała pracować u złej ciotki, takiej, co biła i kazała nosić wiadra z wodą pod górę. Dla niej pójście po wojnie do domu dziecka było, o paradoksie, największym szczęściem. To właśnie ta mama-dziewczynka nieraz kładła się na tapczanie w dzień i płakała nie wiadomo dlaczego.

 

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku