Społeczna akcja "Czytam sobie" właśnie ruszyła!

Obrazek artykułu
„Czytam sobie” to akcja społeczna, która ma na celu pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie to świetna zabawa a nie przykry obowiązek, a rodzicom, że na naukę czytania nie jest nigdy za wcześnie, a książki mogą się bezpośrednio przełożyć na sukces zawodowy, jak i prywatny.
Akcja to również próba przekazania rodzicom, by rozbudzali w dzieciach miłość do książek od najmłodszych lat. Na naukę czytania nigdy nie jest za wcześnie, a pobudzanie apetytu na czytanie zaowocuje tylko pozytywnymi skutkami w przyszłości. Pierwsza samodzielnie przeczytana przez dziecko książka, zostanie w jego pamięci na zawsze. Dzieci większości zachowań uczą się poprzez naśladownictwo i podpatrywanie zachowań dorosłych. Jeśli dziecko nie widzi w domu czytających rodziców, samo nie będzie miało na to ochoty. Dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do tego, by rodzice od najmłodszych lat dziecka wspierali jego rozwój.



Honorowy patronat nad Akcją „Czytam sobie” objęła Biblioteka Narodowa.
Wsparcia udzieliła Pierwsza Dama RP Anna Komorowska, a wśród patronów znalazły się: 
Telewizja Polska
Polska Izba Książki
Komitet Ochrony Praw Dziecka
Fundacja Dziecięca Fantazja


Ambasadorami Akcji „Czytam sobie” zostali:

Andrzej Seweryn, Katarzyna Żak, Alicja Resich-Modlińska, Marcin Kwaśny, Olga Borys, Kamila Szczawińska i Piotr Cyrwus oraz:
dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
dr hab. Katarzyna Kłosińska – językoznawca w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk, prowadząca popularną audycję radiową „Co w mowie piszczy” (Program Trzeci Polskiego Radia)
prof. Grzegorz Leszczyński – prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży    
Iwona Chądrzyńska – psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny, kinezjolog edukacyjny, od ponad 10 lat pomagająca dzieciom, rodzicom i nauczycielom
Ewa Świerżewska – założycielka portalu Qlturka.pl, tłumaczka i recenzentka

          

O zaletach i walorach edukacyjnych książeczek z serii "Czytam sobie", opowiada Anna Buchner: 

Seria Czytam sobie nie jest podzielona według wieku czytelników, ale według ich umiejętności i zaawansowania w czytaniu. Dla dziecka ważne są nawet niewielkie sukcesy. Takim sukcesem jest złożenie z liter pierwszego słowa lub pierwszego krótkiego zdania. Nie sugerując się wiekiem, można dać dziecku książkę na poziomie jego umiejętności. Kiedy uda mu się ją samodzielnie przeczytać, być może samo chętnie sięgnie po następną. Książki z pierwszego poziomu można dać dziecku, które będzie gotowe na składanie pierwszych słów, niezależnie od tego, czy ma cztery czy sześć lat. Historyjki z pierwszego poziomu są proste, ale nie infantylne, dlatego sześciolatek nie poczuje się zlekceważony jako czytelnik. Ilustracje poza treściami dydaktycznymi (np. obrazkami na daną literę) mają w sobie ciepło, magię, a czasem subtelne poczucie humoru, dlatego będą atrakcyjne dla wszystkich dzieci. Podobnie jest z następnymi poziomami: teksty są napisane współczesnym, żywym językiem, a historie bohaterów wciągają. Na drugim poziomie ilustracje są równorzędne z tekstem, na trzecim zaś ilustracje dyskretnie się wycofują, zostawiając dziecku możliwość wyobrażenia sobie opisanego świata i zagłębienia się w teksty opowiadające o silnych dziecięcych emocjach.

Seria ma wiele zalet, które są kluczem do polubienia czytania: książeczki są niewielkie, lekkie, a więc wygodne w czytaniu (jak kiedyś seria Poczytaj mi mamo), mają duże litery i krótkie zdania, na początkowych etapach zawierają sporo wyrazów dźwiękonaśladowczych. Nie są monotonne, jak to bywa w przypadku podręczników szkolnych, opowiadających w podobnym stylu o tych samych bohaterach. Każda z książek jest inna, ma niepowtarzalny styl i charakter. Autorzy tekstów i ilustracji zadbali, żeby na małego czytelnika czekało w książkach sporo niespodzianek: zagadek, tajemnic i szczegółów, które może sam odkryć.






Przed przystąpieniem do czytania, warto zapoznać się z poradnikiem "10 sposobów na dobry początek dziecięcej przygody z czytaniem", który znajduje się na stronie: http://www.czytamsobie.pl/dopobrania/poradnik_samodzielnego_czytania.pdf

Na stronie czytamsobie.pl jest możliwość pobrania zawieszek, zakładek, naklejek czy kolorowanek związanych z akcją.
źródło: czytamsobie.pl

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl