Skrzydła Dedala rozdane

Obrazek artykułu
W tym roku Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, otrzymały ex aequo dwie autorki.

Nagroda Literacka Skrzydła Dedala przyznawana jest corocznie pisarzom za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinie literatury pięknej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy, krytyki literackiej, artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społeczne.


W tym roku laureatów wskazało jury pod przewodnictwem Włodzimierza Boleckiego w składzie: Tomasz Bocheński, Tomasz Burek, Antoni Libera i o. Janusz Pyda OP. Nagrodzono ex aequo:


Martę Kwaśnicką, autorkę książki Jadwiga (Teologia Polityczna 2015), wyróżniona: „za podjęcie niemodnego tematu świętości i odpowiedzialności politycznej w średniowieczu, i przedstawienie go w takiej formie, że staje się on nie tylko pasjonujący, ale i aktualny″.

 

Renatę Lis, autorkę książki W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu (Wydawnictwo Sic! 2015), wyróżniona: "za „rewelacyjną opowieść biograficzną o życiu Iwana Bunina - pisarza, wokół którego narosło mnóstwo nieporozumień - idealnie łączącą kompetencje filologiczne z subtelnym darem empatii i domyślnego serca″. 


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl