Skrócony proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Obrazek artykułu
Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego w trybie skróconym jest sporym udogodnieniem dla osób, które starają się o szybkie i sprawne uzyskanie tzw. „rozwodu kościelnego”. Zobaczmy, kiedy i kto może skorzystać z takiego rozwiązania.





Skrócony proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego


Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, często określany jako „rozwód kościelny” to sytuacja, w której małżeństwo kościelne zostaje unieważnione z powodu zajścia w dniu ślubu określonych okoliczności, uniemożliwiających zawarcie sakramentu małżeństwa. Zazwyczaj proces ten odbywa się w trybie zwykłym, jednak od kilku lat, bo od 2015 roku, proces ten można przeprowadzić również w trybie skróconym. Wszystko to za sprawą papieża Franciszka i wprowadzonych przez niego reform. W odróżnieniu do tradycyjnych, długich i złożonych rozwodów, procesy skrócone w założeniu trwają tylko 45 dni. Proces skrócony jest możliwy do przeprowadzenia tylko w wyjątkowych sytuacjach.



Skrócony proces - warunki


Aby móc otrzymać rozwód kościelny w trybie skróconym muszą być spełnione konkretne warunki. Zgodnie z kanonem 1683 Kodeksu Prawa Kanonicznego skarga powodowa musi zostać wniesiona przez obydwie strony małżeństwa lub przez jednego małżonka, ale za jasną zgodą drugiego. Jest to jedna z kwestii, które odróżniają skrócony proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego od procesu w trybie zwykłym, bowiem w trybie zwykłym nie trzeba uzyskiwać zgody drugiej strony. Kolejnym wymogiem zawartym w kanonie 1683 jest to, że skarga powodowa musi wyraźnie wskazywać, iż sakramentalny związek małżeński został zawarty nieważnie. Okoliczności dotyczące faktów lub osób, poparte zeznaniami lub dokumentami są na tyle poważne i oczywiste, że nie wymagają przeprowadzenia dokładniejszego badania lub dochodzenia.



Skrócony „rozwód kościelny” - w jakich okolicznościach?


Wniosek o skrócony proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego musi być odpowiednio uargumentowany. Przesłankami przemawiającymi za możliwością jego przeprowadzenia są np.:


  • brak wiary,
  • krótki czas pożycia małżeńskiego,
  • trwanie w relacji pozamałżeńskiej w czasie zwierania małżeństwa lub po ślubie (zdrada),
  • podstępne zatajenie znaczących okoliczności sprzed zawarcia małżeństwa, takich jak: bezpłodność, ciąża, choroby zakaźne, posiadanie dzieci, karalność,
  • użycie przemocy fizycznej w celu wymuszenia zawarcia małżeństwa,
  • brak używania rozumu potwierdzony dokumentacją medyczną (choroby i zaburzenia psychiczne).





Skrócony proces o unieważnienie małżeństwa kościelnego - kto może pomóc?


Zarówno w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa w trybie zwykłym, jak i w trybie skróconym, zdecydowanie może pomóc adwokat kościelny. To osoba, która specjalizuje się w kompleksowej obsłudze procesów toczących się przed sądami kościelnymi. Nie jest to zwykły cywilny prawnik, tylko taki, który ukończył Wydział Prawa Kanonicznego oraz spełnia warunki określone przez przepisy prawa kanonicznego.

Adwokat kościelny, dzięki posiadaniu odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, podpowie czy dany przypadek kwalifikuje się do prowadzenia procesu skróconego, czy należy go prowadzić w trybie zwyczajnym. Ponadto, pomoże on swoim klientom na każdym etapie procesu. Aby proces o „rozwód kościelny” poszedł sprawnie, adwokat kościelny musi być profesjonalistą w swoim fachu. Aby znaleźć dobrego prawnika trzeba udać się do takiego miejsca jak kancelaria kanoniczna. Ważne, aby cieszyła się dobrą opinią i działała od dłuższego czasu na rynku.



Kancelaria Prawna Kancelaria Prawa Kanonicznego Magdalena Wojdała


Kancelaria Prawna Kancelaria Prawa Kanonicznego Magdalena Wojdała jest jedną z tych kancelarii, które oferują na terenie całej Polski prowadzenie spraw z obszaru Prawa Kanonicznego, Prawa Kościelnego i Prawa Wyznaniowego, w tym również spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego w trybie zwykłym, jak i skróconym. Kancelarię prowadzi doświadczony adwokat kościelny - Magdalena Wojdała, która w ciągu swojej kariery zawodowej zyskała ogromne grono zadowolonych klientów.


Z wyżej wskazaną kancelarią kanoniczna można nawiązać kontakt:

  • dzwoniąc pod numer: 515 293 236


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl