„Siła innych”: należymy do tych, z którymi przebywamy

Obrazek artykułu

Po przeczytaniu „Siły innych” Michela Bonda niejeden będzie zdumiony faktem, że nasze postępowanie zależy od tego, co robią inni, a dzieje się to na skalę przekraczającą granice ludzkiej wyobraźni. Książka ukazała się właśnie nakładem Domu Wydawniczego PWN.

Czy to prawda, że lepsze wyniki w pracy łatwiej jest uzyskać za sprawą sympatycznej pogawędki i miłej atmosfery niż przez rywalizację? Czy prościej jest mieć odmienne zdanie, gdy inni mają je razem z nami? Czy heroizm może być dziełem całej grupy? Co sprawia, że wszechobecna pogoń za sensacją, która napędza sprzedaż gazet, zniekształca nasze wyobrażenie o świecie i innych ludziach? Dlaczego drużyny składające się z gwiazd sportowych niemal zawsze wypadają poniżej oczekiwań, samobójcze zamachy rzadko są dziełem jednej osoby, a presja otoczenia powoduje, że inteligentni ludzie wystawiają się na pośmiewisko, udzielając absurdalnych odpowiedzi na proste pytania?

Ta książka napisana jest po to, by rzucić więcej światła na cieszące się niesłabnącą popularnością zagadnienie nieprzewidywalności zachowania grupy oraz na naszą zależność od grupy pod niemal każdym względem. Dzięki psychologii społecznej mamy możliwość wiedzieć o sobie więcej, bez niej nie mielibyśmy pojęcia, jakie są prawdziwe motywacje ludzkie.

Gang nastolatków, komórka dżihadystów, oddział wojska, ekspedycja polarna, zgraja pseudokibiców - na pierwszy rzut oka każda z tych grup wydaje się zupełnie inna, jedyna w swoim rodzaju. Okazuje się jednak, że te same siły, które decydują o istnieniu i zachowaniu każdej z nich, mogą zadziałać i na nas. W ciągu kilku ostatnich dekad psychologowie odkryli, dlaczego tak się dzieje, że poczucie przynależności do grupy wpływa na nasze opinie i nadaje kierunek działaniom. Z tego samego powodu jesteśmy zdolni do heroicznych czynów, ale też do bezmyślnego okrucieństwa. Należymy do tych, z którymi przebywamy, a przekonanie, że dyktujemy swoje prawa, jest złudne. I to właśnie jest siła innych.

Siła innych prezentuje najnowsze odkrycia z zakresu psychologii społecznej. Uczy, jak nie wpaść w pułapkę syndromu grupowego myślenia, a także jak stworzyć zgrany zespół, wyznaczać wspólne cele, postępować etycznie i przetrwać w samotności. Jest to fascynujące zestawienie teorii ewolucji, nauk o zachowaniu oraz intrygujących studiów przypadku. Michael Bond pokazuje, w jaki sposób człowiek może ujarzmić wewnętrzny głos instynktu społecznego

 

RECENZJE

Książka pouczająca i wciągająca. Bond nie pozostawia cienia wątpliwości co do jednego: nie jesteśmy samotnikami z natury. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywają inni ludzie.

DAVID McRANEY – autor bestsellera Ruletka nawyków

 

Jest to książka napisana w sposób przystępny, urzekający i zajmujący. Żyjemy w przekonaniu, że podejmujemy autonomiczne decyzje, tymczasem to inni ludzie mają istotny wpływ na nasze ostateczne wybory. Grozą napawa myśl, że dzieje się to poza naszą świadomością.    

WILLIAM POUNDSTONE –  autor bestsellera Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google?

 

O AUTORZE

Michael Bond od ponad piętnastu lat współpracuje z „New Scientist”, „Nature”, „Prospect”, „The Observer”, „The Daily Telegraph”, „The Financial Times” i innymi czasopismami jako recenzent książek oraz autor artykułów o  psychologii i zachowaniu człowieka. W czasie Arabskiej Wiosny był głównym przedstawicielem naukowym Royal Society odpowiedzialnym za przygotowanie raportu o stanie nauki w Egipcie. Mieszka w Londynie.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl