„Seks jest, był i będzie jedną z najpotężniejszych energii”. - druga część wywiadu z Panią Katarzyną Wenta

Obrazek artykułu
Druga część wywiadu z Panią Katarzyną Wenta Autorką, która czynnie działa na rzecz praw kobiet. W powieści „Błękitne wstążki dróg”, poprzez fantasmagorie pisarka poruszyła bardzo istotne kwestie.
Katarzyna Wenta to Europejka, przez duże E. Ponadto od 2016 roku jest aktywistką na rzecz praw kobiet w Polsce. Organizowała również Czarny Protest w Strasburgu, we Francji. W wywiadzie autorka zdradziła wiele intrygujących szczegółów ze swojego prywatnego życia i prospołecznej aktywności.

Pisarka zwróciła uwagę, że „seks jest, był i będzie jedną z najpotężniejszych energii wszystkich żywych organizmów. Do niechcianych ciąż należy dwoje ludzi. Więcej szczegółów w wywiadzie.

W momencie, gdy silnie zdenerwowana Joanna po opuszczeniu pracy i szaleńczym biegu przed siebie, traci siły i omdlewa na ulicy, po czym zostaje znaleziona przez agentkę FBI, przeczesującą teren na rzecz śledztwa związanego z Europejską siatką handlarzy narkotyków, uwidoczniony zostaje bardzo ciekawy wątek. Okazuje się bowiem, że Joannie leżącej na ulicy, nie mógł zagrozić żaden napastnik, bo „parasole” chronią ludzi przed przemocą fizyczną i seksualną. W zasadzie nagłą śmierć spowodować mogą jedynie w nadmiarze zażyte narkotyki oraz zmęczenie grami komputerowymi. Skąd pomysł na takową „parasolkę”?

Wolałabym zostawić pracę nad interpretacją utworu literaturoznawcom, ale w moim odczuciu parasolka to symbol walki z patriarchatem, tym naszym polskim, ale jakże okrutnym, z całych sił popieranym polityką kościoła. Dlaczego od czterech lat wychodzimy na ulice z parasolkami w ręku? A idąc dalej, czy niechciana ciąża, to wina kobiety? Seks jest, był i będzie jedną z najpotężniejszych energii wszystkich żywych organizmów. Do niechcianych ciąż należy dwoje ludzi. A potem piętnowane są kobiety. Społeczeństwo trzeba edukować, a nie indoktrynować oraz trzeba je wspierać, bo taki model Państwa rzekomo propagujemy. Piętnowaniem, zakazami, restrykcjami posługują się Rządy Totalitarne. A my z jednej strony jesteśmy w Unii Europejskiej, korzystamy z jej dobrodziejstw, z drugiej strony w kwestii praw kobiet odcinamy się od całej Europy. Więc tak, parasol to symbol, terroryzm zresztą też. Bardzo dużo myślałam o Polkach, pisząc tę książkę.

Kiedy kilka dni po rozpoczęciu nowego roku szkolnego uprowadzonych zostaje 10 dziewczynek, Joanna zaczyna odczuwać irracjonalny lęk o bezpieczeństwo córki. Jednocześnie ma poczucie, że to ona musi ocalić porwane, więc decyduje się na udział w akcji ratunkowej. Czy w ten sposób zarysowany został motyw matki? Kobiety, która pomimo przeszkód potrafi posługiwać się wyczuloną intuicją oraz rodzicielskim instynktem ?

Kochająca swoje dzieci matka jest zdolna do wszelkich poświęceń, myślę, że ojciec, jeśli jest obecny w życiu dziecka, też. To wiemy. Wiemy również wiele o intuicji, o umyśle emocjonalnym. Kartezjański umysł wyliczyłby z miejsca stopień prawdopodobieństwa i dał sobie spokój, kobieta wbrew zdrowemu rozsądkowi, pchana jakąś wewnętrzną siłą zrobi coś zupełnie innego. Kobiety są irracjonalne - słyszymy często. Tak, są. I dobrze, że są. Intuicja jest ich wielką, przeogromną siłą. Odziedziczyły ją po swoich przodkiniach, tak jak mężczyźni odziedziczyli wolę walki czy panowania.

Wątek porwania dziewczynek w celu przeprogramowania ich mózgów i zatarcia w ten sposób pamięci, jest niebywale emocjonujący. Terrorworsi przerażają. Skąd ta groźna wizja? Oczywiście trzeba zapytać, czy uważa Pani, że z czasem podobne działania będą możliwe?

Już dzisiaj psychologia zna syndrom sztokholmski - kiedy to ofiara zakochuje się w oprawcy, to nic nowego, to mechanizm psychologiczny. Tutaj jest on inaczej nazwany. W okresie, w którym pisałam tę książkę media interesowały się chcącymi powrócić do Francji żonami islamskich terrorystów z DAESCH-u. Większość z tych dziewczyn została zmanipulowana. To przykre, ale prawdziwe. Tu wizja jest jeszcze bardziej ponura, na szczęście dziewczynki mają parasole ochronne i Mamę - Odyseuszkę.

Joanna jest atrakcyjną, inteligentną Polką z klarownym systemem wartości, mieszkającą w przygranicznym mieście francuskim, Strasburgu. Jak wieloma własnymi cechami obdarzyła Pani tę bohaterkę?

Cóż, nie ukrywam, że w tej książce bohaterka to mój avatar. Joanna nie jest zadowolona ze swojego wyglądu, skąd to przypuszczenie, że jest atrakcyjna? Co ma ze mnie? To, że w końcu wzięła się za uprawianie sportu. Książka pisana była również w pierwszej osobie, to również może na to wskazywać, jednak to tylko opowieść, do której inspiracją jest owszem, życie, ale to fikcja literacka.

„Błękitne wstążki dróg” pozwalają wyróżnić trzy części. W pierwszej pojawia się motyw mobbingu doświadczonego przez Joanne, w drugiej wątek porwania dziesięciu dziewczynek, dramat pozostawionych członków rodzin, a także dojrzewania Joanny do wyprawy po córki, w trzeciej natomiast, pomimo licznych przeciwności zawierzając własnej sile, Joanna wyrusza w podróż w celu odebrania dziewczyn i okazuje się, że w całej tej sytuacji nie jest sama. Która z tych obszernych treściowo części przysporzyła Pani najwięcej trudności, a która okazała się najłatwiejsza w przygotowaniu?

Części są trzy, książka pierwsza. Była dla mnie wyzwaniem, zwłaszcza stworzenie utopii, czy dystopii było tu wyzwaniem. Chciałam uwiarygodnić świat przedstawiony, więc Europę i Świat reprezentowany przez Indie. To było dość trudne, dlatego Świat wyjaśnia w powieści matka dzieciom.

Sensacja dopełniona utopią sprawiła, że długo można pytać o kwestie poruszone w powieści. Czy jednak najważniejsza nie jest postać Joanny, która wierna swoim ideałom, pomimo przeciwności losu przechodzi wewnętrzną przemianę od urzędniczki do bohaterki?

Joanna ma być Heroską z rzędu Wonderwoman. Tak ma być. To jest HERSTORIA, o niej, o kolejnym pokoleniu kobiet, reprezentowanym przez porwane dziewczynki, ambitne, rezolutne, wyłamujące się z okowy konwencji. Sięgające po sprawność fizyczną, bojkotujące przysłowiowe koronkowe sukieneczki i kokardki.
Spójrzmy na kobiety w tej opowieści, aktorkę, która zostaje zamordowana, gdyż na scenie publicznie wypowiada swoje poglądy, dociekającą prawdy dziennikarkę Atę, agentkę FBI, naszą zahukaną Joannę, oraz przyjrzyjmy się z drugiej strony lustra nieszczęśliwej Lizie mobbingującej Joannę. Tyle dzielnych kobiet na jedną słabą. HERSTORIA.

Zbyt wielu szczegółów nie można zdradzać. Skoro „Błękitne wstążki dróg” są już w sprzedaży, ale na pewno nie wszyscy zdążyli już po nie sięgnąć, warto zapytać, w jaki sposób chciałaby Pani zachęcić czytelników do lektury?

Mogę powiedzieć tylko, że Panowie również czytają Błękitne wstążki dróg. Mój znajomy, jest taksówkarzem, przeczytał od deski do deski z zaciekawieniem, był pod wrażeniem. Na spotkanie literackie też przyszło paru panów. To nie jest tylko książka dla kobiet. I co może być zachętą - nie ma w niej wątków miłosnych. Jest za to dużo o sile, tej wewnętrznej, mającej moc sprawczą wbrew szalejącym zewnętrznym zawieruchom.

Warto także zapytać, czy z czasem planuje Pani napisać i wydać kolejne książki? Może jest już jakiś pomysł?

Mam pełno pomysłów, tak. Jedna już została napisana. To opowieść o młodej dziewczynie, która chce się wyrwać ze wsi. Wyjeżdża na studia do Szczecina i zaczynają się perypetie. Akcja dzieje się w samym środku transformacji ustrojowej naszego kraju. Tytuł roboczy to „Pisanka”, więcej na razie nie zdradzę. Mam nadzieję, że na późną wiosnę zostanie wydana.

Kończąc, należy podziękować za udzielone odpowiedzi oraz zapytać, czego powinniśmy życzyć Pani na bliższą oraz dalszą przyszłość.

Ja również bardzo dziękuję. Proszę mi życzyć udanej przeprowadzki. Strasbourg był bardzo ciekawym eksperymentem, ale wracam do domu. Ja natomiast życzę nam Wszystkim trzykrotnie ZDROWIA: fizycznego, psychicznego i emocjonalnego oraz inspirującej lektury.

Pierwsza część wywiadu z Katarzyną Wentą - TUTAJ




Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl