RYNEK KSIĄŻKI W POLSCE 2012

Obrazek artykułu
Zapraszamy do zapoznania się z raportem dotyczącym rynku wydawniczego w Polsce w 2012 roku, sporządzonym przez Instytut Książki.


W obszernym raporcie można przeczytać m.in. o wydawnictwach, ilości wydanych tytułów, dystrybucji czy rozwijającym się rynku e-booków i audiobooków. Szacuje się, że w Polsce zarejestrowanych jest 31 000 wydawnictw, ale aktywnie działających jest około 2000-2500. 




98% rynku zajmuje 300 największych wydawców w branży. Wartość rynku książki  w 2011 r. wynosiła 2,71 mld zł w cenach zbytu wydawców (ceny, po jakich wydawcy sprzedają książki dystrybutorom) i była o 7,8 proc. mniejsza w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to jego wartość wynosiła 2,94 mld zł. Zmniejszyło się zainteresowanie publikacjami drukowanymi, do spadku sprzedaży przyczynił się także wprowadzony od 1 stycznia 2011 r. 5% podatek VAT (do tego czasu obowiązywał zerowy podatek VAT). Wygenerowało to znaczne spadki przychodów, zarówno dużych, jak i mniejszych, ale dynamicznie rozwijających się wydawnictw. Spowodowało to również wzrost ceny detalicznej książek do 10 proc., a w przypadku podręczników nawet od 15 do 20 proc.

Pięciu największych wydawców w Polsce:

- WSiP
- Nowa Era
- Wolters Kluwer Polska
- Grupa PWN 
- Weltbild Polska



Rynek e-booków i audiobooków

Rynek książek elektronicznych i audiobooków cały czas się rozwija. Szczególnie dotyczy to audiobooków, gdyż jak donosi raport, w 2011 roku oferta publikacji audio wzrosła o 17 proc., z 1680 w roku poprzednim, do 1960 tytułów w kolejnym. Również rozwijający się rynek technologiczny, sprawia, że większą popularnością cieszą się książki wydawane w formie elektronicznej. Po formacie PDF, przyszła pora na nowe: Pub i MOBI, które są dostosowane do najpopularniejszych dziś czytników Kindle (produkowanych przez Amazon). Największe wirtualne księgarnie zajmujące się sprzedażą e-booków to m.in.: Nexto.pl, Virtualo (spółka zależna Empiku), Woblink (podmiot z grupy Znak), Legimi, eLibri czy Bezkartek.pl. Rynek ebooków szacuje się na 100 tys. sztuk, z czego około 50% rynku zajmują wcześńiej wspomniane czytniki Kindle, zaraz za nimi plasują się marki: Onyx, Pocketbook i Iriver. Szacuje się, że w 2011 roku sprzedaż e-booków osiągnęła kwotę 9-11 mln złotych.

Najwięcej e-booków w formacie MOBI mają w swojej ofercie: Wydawnictwo Literackie, W.A.B., Drzewo Babel oraz Grupa Helion, która stworzyła własna platformę eBookpoint.pl., natomiast Virtualo oferuje 300 topowych tytułów w formacie Amazona. W tym formacie swoje pliki oferują również: Albatros, Czarna Owca, Czarne, Insignis, Fabryka Słów, G+J Książki, Nasza Księgarnia, Noir sur Blanc, Świat Książki i Zysk i S-ka
czytamy w raporcie.


Największe sieci księgarskie:

- Empik / empik.com
- Matras / matras.pl
- Dom Książki / domksiazki.pl
- Książnica Polska / ksiaznica.pl
- Nova Duo / nova.rzeszow.pl
- HDS / hds.pl

Księgarnie internetowe prowadzące wysyłkę za granicę:

- merlin.pl
- empik.com
- wysylkowa.pl
- inbook.pl
- gandalf.com.pl

Największe wydawnictwa literackie:

- Albatros
- Czarne
- Muza
- Prószyński i S-ka
- Rebis
- W.A.B.
- Weltbild/Świat Książki
- Wydawnictwo Literackie
- Znak
- Zysk i S-ka


Cały raport dostępny na stronie:


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl