Rusza 28. edycja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Obrazek artykułu
Rusza 28. edycja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Oświęcimska biblioteka miejska, która organizuje konkurs, podała w środę, że jego celem jest promocja najlepszych polskich książek dla dzieci. Rozstrzygnięcie nastąpi jesienią.

Mariola Talewicz, wicedyrektor oświęcimskiej placówki nazywanej Galerią Książki, podkreśliła, że nadrzędnym celem projektu „jest promowanie najlepszych polskich książek dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron”.


W tym roku hasło przewodnie konkursu brzmi „Mądra głowa”. „+Mądra głowa+ jest tu synonimem gromadzenia i uzupełniania wiedzy, czy też tworzenia tej wiedzy. To symbol działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i jednocześnie przygotowanie narzędzi dla nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów, dzięki którym będą mogli skutecznie promować najlepsze polskie publikacje wśród dzieci” - powiedziała w środę wicedyrektor Galerii Książki Mariola Talewicz


Jak dodała, to także odniesienie do najważniejszych odbiorców - dzieci. „Jak wiadomo, samo czytanie, miłość do książek, umiejętność zatapiania się w lekturze mają niebagatelny wpływ na wszechstronny rozwój młodych odbiorców. Dzięki uczestniczeniu w działaniach proponowanych w ramach projektu będą mogły gromadzić swoje doświadczenie czytelnicze, które zaprocentuje w przyszłości” - wskazała.

Zgłoszenia do konkursu: książki dla najmłodszych wydane w minionym roku, można nadsyłać od czwartku do 15 lutego. Talewicz dodała, że zwycięzcę wyłoni jury złożone m.in. z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dla dzieci. Swojego faworyta wybiorą też czytelnicy. Finałowi konkursu, który odbędzie się jesienią br. towarzyszyć mają spotkania autorskie, ilustratorskie, konkursy i sesja naukowa poświęcona jednej z laureatek Nagrody - Justynie Bednarek.


W ub.r. na konkurs napłynęło blisko sto tytułów. Laureatem została książka „Puk, puk! Zastałem króla?” Marcina Przewoźniaka. Otrzymał on główną nagrodę, którą jest statuetka dłuta Andrzeja Renesa przedstawiająca stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka. Czytelnicy uhonorowali Martę H. Milewską i jej książkę „Czy wróżka zębuszka istnieje”.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska Galeria Książki.


źródło: PAP, Marek Szafrański

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl