Rozpoznaj swoje emocje

Okładka
Ludzie to istoty emocjonalne. Odczuwamy to co się wokół nas dzieje głęboko, co jest dobrą rzeczą – dopóki nie pozwolimy emocjom nad sobą zapanować. Emocje są wyjątkowo silne, dlatego nauka ich kontrolowania jest równie potężna. Kiedy nauczymy się kontrolować swoje emocje, możemy czerpać więcej pozytywnych, produktywnych znaczeń, nawet z pozornie negatywnych wydarzeń. Jednak aby to osiągnąć, musimy sobie uświadomić czym są emocje i, że nie ma czegoś takiego jak „złe emocje”.


Każda z nich jest potrzebna i każda ma pełnić określoną funkcję. Ważną sprawą jest poznać wszystkie te emocje, umieć je nazywać i dać sobie możliwość, by je przeżywać. Należy przejąć  kontrolę nad emocjami, odkrywając siłę napędową swoich reakcji.

 

Doskonałym poradnikiem po emocjach będzie książka Roberta L. Leahy "Nie wierz we wszystko, co czujesz. Rozpoznaj swoje emocje i uwolnij się od lęków". Zawiera ćwiczenia CBT, nad którymi warto pracować. Warto przyznać, że jest to absolutnie interesujący podręcznik! Przedstawia łatwo zrozumiałe koncepcje, które mogą, ale nie muszą, pomóc w codziennym życiu. 11 świetnie zaprezentowanych rozdziałów naprawdę daje do myślenia.

 

Autor wyszedł naprzeciw osobom, które szukają porady lub terapii w zakresie zdrowia psychicznego, zmagających się ze swoimi uczuciami lub emocjami. Takie zmagania mogą trwać bardzo długo i wydają się niemożliwe do rozwiązania. Dr Robert L. Leahy to doskonały psycholog,  terapeuta oraz autor wielu poradników samopomocowych, w tym „Lekarstwo na zmartwienie", czy "Lekarstwo na zazdrość".  Jego oparty na dowodach przewodnik do zrozumienia złożonego świata emocji i poruszania się po nim, w łatwych do zrozumienia terminach wyjaśnia, jak doceniać i czerpać korzyści z naszych emocji, jak przezwyciężyć strach lub antagonizm wobec uczuć i znaleźć osobistą mądrość oraz jak rozpoznać najlepsze i najgorsze sposoby radzenia sobie z nimi.  Szczególnie polecany osobom, które interesują się świeżymi i praktycznymi strategiami dobrego samopoczucia emocjonalnego.


Robert L. Leahy wykorzystuje podejście oparte na schemacie emocjonalnym, aby pomóc radzić sobie z lękiem i depresją. Narzędzia terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) są częścią tego podejścia. Skonfigurowany poradnik  połączony z ciekawymi ćwiceniami. Niektóre są dość ustrukturyzowane, ale w większości są to zmuszające do myślenia pytania, w których przewidziano miejsce na udzielenie na nie odpowiedzi.

Autor dzieli emocje na pięć części: doznania, przekonania, cele, zachowania i tendencje interpersonalne. Wyjaśnia różnicę między myślami a emocjami i mówi o identyfikowaniu wyzwalaczy emocji.  Książka traktuje wszystkie emocje jako ważne i kwestionuje zasady odczuwania, których uczymy się w dzieciństwie i później. Kiedy pojawia się emocja, odpowiadamy na nią na podstawie emocjonalnego schematu. Przekonania i strategie składające się na te schematy są głównym celem książki.

Chociaż emocje same w sobie nie są problematyczne, autor wyjaśnia, że ​​nasze reakcje na nie mogą być nieskuteczne.
Te problematyczne odpowiedzi obejmują unieważnienie, poczucie winy i strach przed utratą kontroli. Autor wyjaśnia, że ​​każdy doświadcza nieprzyjemnych emocji i rozczarowań, a trudne emocje pełnią ważną funkcję ostrzegania nas o naszych potrzebach

 

Natura ludzkiego doświadczenia oznacza, że ​​nigdy nie możemy uwolnić się od negatywnych emocji, takich jak depresja, lęk czy gniew. Jednak nasze reakcje na to, co myślimy i jak postępujemy w konfrontacji z takimi emocjami, określą, czy nasze doświadczenia będą lepsze, czy gorsze. W swojej nowej, inspirującej książce, światowej sławy psycholog kliniczny, terapeuta poznawczy i autor, dr Robert Leahy, dostarcza nam jasnego, bogatego i szczegółowego wyjaśnienia, który krok po kroku pomoże skutecznie radzić sobie z szeroką gamą niepokojących i trudnych emocji. Czytelnicy otrzymują liczne przykłady przypadków, oceny samopomocy i ćwiczenia, które pomogą im w pełni zaangażować się i skorzystać z tej wnikliwej książki. Każdy, kto doświadcza, leczy, bada lub uczy o negatywnych emocjach, uzna tę książkę za nieocenione źródło. Gorąco polecam.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl